Çalışma Bakanlığı'nın masasındaki EYT formülleri: Yaş şartı kaldırılması yerine düşürülecek, indirimli maaş ile isteyen hemen emekli olacak!

Yaklaşık 5 milyon kişinin beklemiş olduğu EYT yasası için Çalışma Bakanlığı'nın formül arayışı devam ederken yeni EYT formülleri de gündeme sızdırılmaya devam ediyor. EYT'de son durum ne, son dakika gelişmesi var, kimler hemen emekli olacak, kapsam içinde kimler olacak?

Yeni EYT formülü: Yaş şartı indirimli olarak kalacak, düşük maaş ile isteyen hemen emekli olacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yasası üzerinde çalışmalar devam ederken konu hakkında yaşanan gelişmeler de yakından takip ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yapmış olduğu son dakika açıklaması ile çalışmaların başladığını dile getirmiş, muhtemelen Aralık ayı sonuna kadar en geç ise Ocak ayında EYT'nin çıkacağını duyurmuştu. 

EYT üzerinde çalışmaların başladığının resmiyet kazanması ile bu seferde gözler kapsamına çevrildi. İlk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde olan kişilerin otomatik olarak EYT'li olduğu belirtilirken EYT kapsamına giren kişiler hiçbir ek koşu ve şarta tabi olmaksızın yasa öncesi koşullar ile emekli olmayı talep ediyordu. 

EYT'DE Kİ SON DURUM NE, MASADAKİ EN GÜÇLÜ FORMÜLLER NELER, KİMLER HEMEN EMEKLİ OLACAK?

Konu hakkında kulis haberleri kamuoyu tarafından yakından takip edilirken Cumhuriyet Gazetesi yapmış olduğu haberinde emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile yaş sınırının kaldırılması yerine değiştirilmesi konusunun da masada olduğunu aktardı. EYT formülleri arasında kadınlarda 3 yaş, erkeklerde ise 5 yaş indirim yapılarak yeni yaş şartının belirlenmesi formülünün de olduğu belirtildi. Yine yaş şartının düşürülerek erkekler ve kadınlar için yeni makul bir yaş şartının tek yaş olarak getirilebileceği belirtiliyor. 

Çalışma Bakanlığı'nın masasındaki EYT formülleri: Yaş şartı kaldırılması yerine düşürülecek, indirimli maaş ile isteyen hemen emekli olacak!

EYT İLE YAŞ ŞARTI ESNETİLECEK Mİ, EYT'DEN EMEKLİ OLANLAR KAÇ TL MAAŞ ALACAK, MAAŞLAR DÜŞECEK Mİ?

Yapılan düzenleme ile erkeklerde emeklilik için yaş şartı 5 sene, kadınlar için ise 3 sene düşürülecek. Bir başka formülde ise EYT yasası ile tek bir emeklilik yaşı getirtilecek ve makul seviyeye çekilecek. Yani yaş şartı kaldırılmayacak. 

Çalışma Bakanlığı'nın masasındaki EYT formülleri: Yaş şartı kaldırılması yerine düşürülecek, indirimli maaş ile isteyen hemen emekli olacak! - Resim : 2

Yaş şartı dışında kalan prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını yerine getiren ancak yaş şartına takıldığı için emekli olamayan kişiler için bir diğer formül ise düşük maaşla hemen emeklilik formülü. EYT yasası çıktığı anda bu kişiler emekli olacak ancak daha düşük tutarda emeklilik maaşı bağlanacak. Emeklilik yaşı tamamlanana kadar bu kişilerin emekli maaşlarından kesinti yapılacak. Yaş şartı dolduğunda ise emekli maaşları yükselecek ve kesinti sona erecek. Ancak bu uygulamada en düşük emeklilik maaşı 3 bin 500 TL olduğu için EYT'li kişiler en düşük 3.500 TL emekli maaşı ile hemen emekli olabilecekler.