Çayın Ardından Yumurtaya da Zam Geldi! Önümüzdeki Hafta Etiketlere Yansıyacak

Asgari ücrete ara zam yapılmasının ardından daha vatandaş zamlı maaşını cebine koymadan peş peşe zam haberleri gelmeye başladı. Çayın ardından şimdi de yumurta fiyatlarına yüzde 40 zam yapıldı. Zamlı fiyatların gelecek hafta etikete yansıması bekleniyor.

Çayın Ardından Yumurtaya da Zam Geldi!

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından asgari ücrete ara zam açıklandı. Böylelikle asgari ücret 4.253 liradan 5.500 liraya yükseldi. Vatandaş daha zamlı maaşını almadan peş peşe zam haberleri geldi. Önce çaya zam yapıldı şimdi de yumurtaya %40 zam geldi. Üreticiler yapılan %40'lık zammı yeterli bulmadı. Zamların gelecek haftadan itibaren etiket fiyatlarına yansıması bekleniyor.

BÜYÜK BOY YUMURTANIN PAKETİ 55 TL OLACAK

Zamlara ilişkin açıklama yapan yumurta toptancısı Erhan Bozkuş Bu zamla beraber orta boy yumurta paketleri 45 lirayı, büyük boy yumurta paketleri 55 lirayı, çift sarılı yumurtalar ise 60 lirayı bulacak. Doğalgaz, elektrik, karton, ulaşıma zam hepsi bizleri etkiledi. Bu süreçten üretici çok zarar ediyordu. Bu zararla birlikte tavukları kesime gönderdiler. Şu an talep karşılanamıyor. Zamlar gelecek daha, üretici kalmadı” ifadelerini kullandı.

Çayın Ardından Yumurtaya da Zam Geldi! Önümüzdeki Hafta Etiketlere Yansıyacak

Üretim maliyetleri ve giderlerin artması nedeniyle üreticilerin bir süredir zarar ettiğine değinen Bozkuş, bu zararın karşılanması için zam yapılması gerektiğini, arzın talebi karşılamaması nedeniyle yumurta üretiminde azalmanın başladığını, son 3 aydır üretici sayısının da azaldığını, bu şekilde devam etmesi durumunda Türkiye'de üretici kalmayacağını söyleyerek son zammın ardından üreticilerin nefes almaya başladığını belirtti. Zamlı fiyatlar henüz market raflarına yansımadı. Hafta sonundan itibaren yumurta etiketlerinin değiştirilmesi bekleniyor.

YUMURTA FİYATLARI

*Medium/Orta boy: 38-40 TL

*Large/Büyük boy: 45 TL

*X Large: 55 TL

*Çift sarılı yumurta: 60 TL