Çılgın ekonomist Selçuk Geçer uyardı! Otomobil fiyatları patlayacak konut fiyatlarını geçecek!

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer otomobil piyasası ile alakalı olarak yaptığı değerlendirme ile yine çok konuşulacak. Sıfır ve ikinci otomobillerin fiyatlarının ev fiyatlarını geçeceğini iddia eden Selçuk Geçer bu iddiasının gerekçelerini açıkladı.

Çılgın ekonomist Selçuk Geçer uyardı! Otomobil fiyatları patlayacak konut fiyatlarını geçecek!

Türkiye’de ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendiren ünlü ekonomist Selçuk Geçer oldukça çarpıcı çıkarımlar yaptı. Otomobil piyasası ile alakalı olarak beklentileri paylaşan Selçuk Geçer gelecek aylarda otomobil fiyatlarının ev fiyatlarını geçebileceğini söyledi. İşte Selçuk Geçer’in dikkat çeken o açıklamaları...

DOLAR EURO İLE YER DEĞİŞTİRDİ!

Doların euro ile yer değiştirdiğini söyleyen Selçuk Geçer, “FED faiz artırımı yaptı ve faiz artırımlarına devam edeceğini açıkladı. Kasım ve Aralık aylarında da iki faiz artırımı olacak. Bu şekilde FED faizi yüzde 5’e yaklaşacak. Avrupa Merkez Bankası da faiz artırımlarına devam edecek. FED’in faiz artırımı ile Euro/Dolar paritesinde dolar lehine kalıcı bir değer oluştu. Paritede büyük ihtimalle 0,80’leri göreceğiz. Türkiye’de de dolar ile euro yer değiştirdi. Bütün dünya dolara yönelmeye devam edecek.” dedi.

OTOMOBİL FİYATLARI NEDEN EV FİYATLARINI GEÇECEK?

Otomobil fiyatlarının ev fiyatlarını geçeceğini iddia eden Selçuk Geçer, “Yakın bir zamanda hem Türkiye’de hem de dünya genelinde sıfır ve 2. el araç fiyatları konut fiyatlarını geçebilir. Enerji maliyetlerinin artması, enflasyonun yükselmesi, üretim maliyetlerinin artması metal üretimi zorluyor. Alüminyum, çelik üretemez hale geldiler. Bu gelişmeler otomotiv üretimini vuracak. Honda ve Toyota üretimlerini yüzde 40 azaltma kararı aldılar. Otomotiv sektörü talebi karşılayamayacak. Hem fiyatlar artacak hem de teslimatlarla alakalı ciddi sıkıntılar yaşanabilir.” ifadelerini kullandı.

SATIN ALACAK OTOMOBİL BULUNAMAYACAK!

Otomobilde arz sorunu yaşanacağını söyleyen Selçuk Geçer, “Önümüzdeki dönemde Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde ciddi bir arz sorunu yaşanmaya başlanacak. Bu sorun ile beraber otomobil fiyatlarında ciddi artışlar göreceğiz. Çünkü kıtlık ve maliyet ekonomisi oluşacak. Fiyatlar tüm dünyada yukarıya çekilecek. Türkiye otomobil ihraç edemeyecek. Bu da otomobil fiyatlarının sıfır ve 2. elde artmasına neden olacak.” şeklinde konuştu.

KUR ETKİSİ İLE FİYATLAR PATLAYACAK!

Kurt etkisi ile otomobil fiyatlarında patlama yaşanacak diyen Selçuk Geçer, “Türk lirası tarihin en karanlık dehlizinden ilerlemeye devam ediyor. Dolar kuru karşısında değer kayıpları hızlanıyor. Dolar karşı yapılabilecek bir şey olmadığını artık sokaktaki çocuklar bile biliyor. Kur yükseldikçe otomobil fiyatlarına da zam yapılacak. Bir süre sonra hem sektörel sorunlar hem de kur etkisi ile sıfır kilometre otomobil alacağınız paraya çok rahat şekilde ev alabileceğinizi göreceksiniz.” dedi.

NOT: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel yorumlarıdır. Bu yorumlar yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER