Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika faiz açıklaması! Merkez Bankası Ekim ayı PPK toplantısı ile faiz indirimi yapar mı, faizleri indirecek mi?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu 21. Olağan Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan burada flaş açıklamalarda bulundu. Faizler düşecek mi, Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararı ile yeni indirim yapacak mı?

Erdoğan açıkladı! Merkez Bankası Ekim ayı PPK toplantısı ile faiz indirimi yapar mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu 21. Olağan Genel Kurulu'na katılarak burada önemli açıklamalarda bulundu. Dün gerçekleştirilen canlı yayında yaptığı faiz açıklamalarının üzerine yenilerini ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz çıkışı ile bir kere daha gündemi salladı. 

Her zaman yüksek faize karşı olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sefer "faiz benim en büyük düşmanım" çıkışında bulunurken yeni faiz indirimleri yapılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların ardından Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararı için de bir kere daha indirim beklentisi oluştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA KREDİ VE FAİZ AÇIKLAMASI GELDİ! 

TESK tarafından düzenlenen genel kurulda önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Faizi 12'ye kadar düşürdük. Ama yetmez. Benim en büyük düşmanım faizdir. Türkiye mandacı iktisatçıların eski modellerine itibar etmiyor. Kamu bankalarına talimatımdır. Yatırımcıyı darda bırakmayacaksınız "diyerek faiz ve kredi konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika faiz açıklaması! Merkez Bankası Ekim ayı PPK toplantısı ile faiz indirimi yapar mı, faizleri indirecek mi?

MERKEZ BANKASI EKİM AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrasında gözler bir kere daha Merkez Bankası tarafından yapılacak olan Ekim ayı toplantısına çevrildi. Merkez Bankası hatırlanacağı üzere Eylül ayında düzenlenen son PPK toplantısı ile sürpriz bir faiz indirimi kararına daha imza atmış ve politika faiz oranı yüzde 13 seviyesinden yüzde 12 seviyesine çekilmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika faiz açıklaması! Merkez Bankası Ekim ayı PPK toplantısı ile faiz indirimi yapar mı, faizleri indirecek mi? - Resim : 2

Merkez Bankası tarafından yapılacak bir sonraki PPK toplantısı için tarih 20 Ekim olarak ilan edilirken, söz konusu toplantıda bir kere daha faiz indirimi yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu oldu. ABD Merkez Bankası FED tarafından yapılan faiz artırımı ve agresif parasal sıkılaşma politikası nedeni ile tüm dünyada dolar değer kazanırken bir taraftan yükselen dolar kuru bir taraftan da enflasyon rakamlarındaki artış nedeni ile TCMB'nin faiz indirimi yapması tepkilere neden olmuş, ekonomistler alınan kararı eleştirmişti. 

SONRAKİ HABER