Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dolar planını açıkladı! Dolar kuru 12 TL'ye mi düşecek?

Ünlü ekonomist Barış Soydan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolar planını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dolar kurunu nasıl düşürecek? Dolar kuru kaç TL’ye düşecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dolar planını açıkladı! Dolar kuru 12 TL'ye mi düşecek?

Türkiye ekonomisinde dolar kurunun yüksekliği en önemli sorunlardan birisi olmaya devam ediyor. Enflasyon ile bir sarmal haline gelen dolar kuru fiyat artışlarının en önemli nedeni oluyor. Dolar kurunun yükseleceğine dair işaretlerin geliyor olması da ilerleyen atlarda ve 2023 yılında bu sorunun şiddetinin artacağını gösteriyor. Ünlü ekonomist Barış Soydan son değerlendirmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dolar planını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dolar kurunu hangi yolla, nasıl düşürecek?

DOLAR İÇİN YENİ PLAN DEVREYE GİRİYOR

Türkiye ekonomisinde bir süredir dolar kuru baskılanıyor. Hem Merkez Bankası hem de kamu bankaları üzerinden yapılan bu baskı dolar kurunu düşürmese de yükseliş hızını yavaşlatmayı başardı. Ancak bu durum dolar kurunun rekor seviyelere ulaşmasına engel olamadı. Buna ek olarak ise Merkez Bankası’nın dolar kurunu baskılayacak gücü de kalmadı. Bundan dolayı da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dolar kurunu baskılayacak yeni bir planı devreye sokmaya hazırlandığı iddia ediliyor.

RUSYA İLE DOĞALGAZ PAZARLIĞI

Ünlü ekonomist Barış Soydan dolar kuru ile alakalı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni planı hakkında, “Şangay İşbirliği Örgütü zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin yüz yüze bir görüşme yaptılar. Bu görüşme sonrasında Putin önemli bir açıklama yaptı. Türkiye Rusya’dan aldığı doğalgazın yüzde 25’ini Ruble ile ödeyecek. Rusya ile yapılan doğalgaz pazarlığı dolar planı için çok önemli.” dedi.

SEÇİME KADAR CARİ AÇIK SORUNU YAŞANMAYACAK!

Rusya’dan alınacak desteğe dikkat çeken Barış Soydan, “Hükümet açısından Rusya ile yapılan doğalgaz pazarlığının çok kritik bir anlamı var. Eğer Türkiye Rusya’dan yüzde 25 indirim veya 6 ay vade gibi bir destek alabilirse cari açık en azından bu kış kontrol altına alınabilecek. Cari açığın kontrol altına alınması demek dolar kurunu kontrol altına almak demektir. En azından seçime kadar dolar kurunda yükseliş veya kırılma gibi bir risk kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dolar ile alakalı olarak planı tamamen Rusya’ya bağlı. Putin ile iyi ilişkileri olan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce doğalgaz pazarlıklarında indirim talep etmiş ama bu talep Putin tarafından olumlu karşılanmamıştı. Ancak şu anda şartlar değişti. Dünyada yalnızlaşan Rusya’nın Türkiye’yi kazanmak isteyeceği tahmin ediliyor. Bu planın başarılı olması durumunda dolar kurunun yükselişinin durması gerçekleşecek. Ek olarak ise dolar kurunda düşüşler yaşanabilecek. Dolar kurunun böyle bir planla 12 TL seviyesine çekilmesi ihtimaller içerisinde bulunuyor.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Yatırım kararı alınırken bu yorumların esas alınmasının garanti kazanç sağlaması gibi bir ihtimal yoktur. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.