Dar Gelirlinin Kuru Ekmeği Zam Şampiyonu Oldu! Gıda Enflasyonu Ekmeği Vurdu, Ekmek Fiyatlarına Yüzde 154 Zam Geldi

Gıda enflasyonunda yaşanan sert yükseliş vatandaşın temel ihtiyaç maddelerinde zam yağmuruna dönüşürken ekmek fiyatları da zamdan nasibini aldı. Ekmek zam şampiyonu ürünler arasında yerini aldı.

Gıda Enflasyonu Ekmeği Vurdu, Ekmek Fiyatlarına Yüzde 154 Zam Geldi

Dar gelirlinin kuru ekmeği zam şampiyonu oldu! Ekmek fiyatları da enflasyonda yaşanan yükselişten nasibini alırken ne yazık ki kuru ekmekte fiyatı ile vatandaşın cebini yaktı. Son dönemde sürekli malzeme, işçilik ve enerji fiyatlarında yaşanan artış bahane edilerek zam yapılan ekmek yıllık artışı ile ağızları açık bıraktı. 

Vermiş olduğu soru önergesi ile ekmek fiyatlarını meclis gündemine taşıyan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, ekmek fiyatlarına son 1 sene içerisinde gelen zammın yüzde 154 olduğunu belirterek gıda enflasyonunda yaşanan yükselişe bir an önce bir çare bulunması gerektiğinin altını çizdi. 

EKMEK FİYATLARINA ZAM YAĞMURU SÜRÜYOR! EKMEĞE NE KADAR, YÜZDE KAÇ ZAM GELDİ?

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak meclise vermiş olduğu soru önergesi ile Tarım ve Ormancılık Bakanı Vahit Kirişçi'den bu soruları yanıtlamasını istedi. 

  • Stratejik ürün konumundaki buğday üretiminin artırılmasına yönelik bakanlığın herhangi bir planlaması var mıdır?
  • Buğday fiyatlarında yıl sonu beklentisi nedir?
  • Buğday üretimindeki dışa bağımlılığımızın azaltılması yönünde herhangi bir çalışmanız var mıdır?
  • Büyük oranda Rusya'dan yaptığımız buğday ithalatı için alternatif pazar arayışınız var mıdır?
  • Yükselen fiyatlar ve artan nakliye fiyatlarına dönük hangi önlemler alınmıştır?
  • Ekilebilir tarım alanlarındaki azalışın sebepleri nelerdir?

Budak vermiş olduğu soru önergesinde ekmek fiyatlarına son 1 sene içerisinde gelen zammın yüzde 154 oranını aştığının altını çizerek, yaşanan zamların önüne geçilmemesi durumunda vatandaşın açlıkla karşı karşıya kalacağını iddia etti.