Destek vanası açıldı! Başvurana ayın 28'ine kadar 1.250 TL yardım parası PTT'den çekilecek

Devlet tarafından verilen yardımlara her gün bir yenisi ekleniyor. Ay sonuna kadar başvuru yapana 1.250 TL destek ödemesi yapılacak. İşte ayrıntılar.

Başvuru yapana 1.250 TL ödeme! PTT'den çekilecek

Türkiye’de artan hayat pahalılığı nedeniyle birçok vatandaş geçim sorunu yaşıyor. Asgari ücrete zam yapılması dahi hayat pahalılığının önüne geçemedi ve günden güne sorun büyüyor. Bu noktada devlet destekleri devreye girerek vatandaşlara geri ödemesiz nakit desteği vermeyi sürdürüyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve devletin birçok kurumu tarafından vatandaşların geçim sıkıntısına çare olabilmek amacıyla nakit ödeme yapıyor. Bu kapsamda nakit desteklerine bir yenisi daha eklenerek 1250 TL nakit ödeme yapılacağı açıklandı. İhtiyaç sahibi vatandaşlara 1 yıl boyunca ödenmesi planlanan destek ödemesi, PTT ATM’lerinden çekilebilecek.

Destek vanası açıldı! Başvurana ayın 28'ine kadar 1.250 TL yardım parası PTT'den çekilecek

İhtiyaç sahiplerine 1250 TL destek ödemesi yapılacak

PTT şubeleri tarafından ödenecek nakit desteği için ayrıntılar belli olmaya başladı. 1.100 TL nakit desteği ve çocuk başına ek olarak 150 TL ödemenin yapılacağı yardımın ayrıntılarını haberimizin devamında açıklayacağız.

Zorunlu askerlik görevini yapan er ve erbaşların ailelerine 12 ay boyunca 1.100 TL nakit desteği yapılacağı açıklandı. Hak sahiplerinin bu destekten yararlanabilmesi için bazı şartları karşılamaları gerekiyor. Bu destek askerlik yapan tüm er ve erbaşlara verilmiyor.

1.100 TL desteği nasıl alabileceğinize gelecek olursak, askerlik yapan er ya da erbaşın ailesinin kişi başına düşen gelir tutarının asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Askerin ailesinin yardıma ihtiyacı olduğu bu şekilde kanıtlanırsa, geri ödeme ya da herhangi bir kural olmadan 12 ay boyunca aylık 1.100 TL nakit para hesaplara yatırılıyor.

Destek vanası açıldı! Başvurana ayın 28'ine kadar 1.250 TL yardım parası PTT'den çekilecek - Resim : 2

Görev yeri ücreti artırıyor!

İçişleri Bakanlığı bünyesinde başvuruları alınan yardım “ Muhtaç Asker Ailesi Talebine İlişkin Sayılı Kanun Kapsamında Yapılan Başvuruları Sorgulama “ ekranı üzerinden sorgulanabiliyor. Ayrıntılara gelindiğinde, başvuru yapan kişinin herhangi bir yerde çalışmıyor olması şart koşuluyor. Asker eğer ki bir yerde sigortalı olarak çalışıyorsa, bu ödemeden yararlanamıyor. Ayrıca askerin evli olması halinde bu ödenek eşine de veriliyor.

Askerlik hizmetini yapan kişinin görev yerine göre destek miktarı artıyor. Doğu ya da sınır bölgesinde vatani görevini yapan askerler için 1.100 TL’nin üzerinde ücret verilmesinin yanı sıra, eğer askerin çocuğu bulunuyorsa çocuk için de ayrıca 150 TL nakit para veriliyor.

Destek vanası açıldı! Başvurana ayın 28'ine kadar 1.250 TL yardım parası PTT'den çekilecek - Resim : 3

Başvuru nasıl yapılır?

1.100 TL nakit desteği almak için başvurular e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Başvurusu onaylanan ve ödenekten yararlanma hakkı bulunan kişiler, ayın 28’ine kadar PTT ATM’lerinden yardım parasını çekebiliyor.