Devlet 1.840 TL maaş bağlıyor! Kimlik gösteren PTT'den parasını çekiyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahipleri desteklenmeye devam ediliyor. Bu kapsamda Aile Bakanlığı özel koşulları sağlayan vatandaşlara her ay 1.840 TL ödeme yapıyor.

Devlet 1.840 TL maaş bağlıyor! Kimlik gösteren PTT'den parasını çekiyor!

Sosyal yardımlar üzerinde en çok sorgulama yapılan konuların başında geliyor. Ekonomik gelişmeler olumsuz olunca insanların sosyal yardımlara olan ihtiyaçları da artıyor. Bütçelerini devletten alacakları sosyal yardımlarla desteklemek isteyen vatandaşlar bu konuda araştırmalarını yoğunlaştırıyorlar.

HERKESE UYGUN EN AZ BİR SOSYAL YARDIM VAR

Türkiye’de sosyal yardımlarda bir süre önce politika değişikliği yapıldı. Özellikle seçim yatırımı olarak da görülen bu politika değişikliğinden vatandaşlar faydalanıyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önceki yıllarda tamamen ihtiyaç sahipliği üzerinden sosyal yardım politikası uyguluyordu. Bu sosyal yardımlar da geniş bir tabana yayılamıyordu. Sonrasında ise politika değişikliği yapılarak vatandaşların önemli bir kısmına sosyal yardım desteği verilmeye başlandı. Vatandaşlar çok yüksek ekonomik koşullara sahip değillerse en az bir sosyal yardımdan yararlanma imkanına sahipler.

ENGELLİ VATANDAŞLARI DEVLET EL ÜSTÜNDE TUTUYOR!

Son yıllarda Türkiye’de engelli vatandaşların statülerinde bir yükselme takip ediliyor. Önceki yıllarda aile içinde dahi dışlanan engelli vatandaşlar bugünlerde sadece ailelerde değil toplum içinde de büyük bir önem kazandılar. Engelli vatandaşlar sosyal hayatın tam da içinde olabiliyorlar. Burada devletin bu vatandaşlara bakış açısı çok etkili oldu. Devlet maddi ve manevi engelli vatandaşların yanında durmaya devam ediyor. Bu maksatla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu vatandaşlara nakit sosyal yardım ödemesi yapıyor.

1.840 TL DEVLET DESTEĞİ ÖDEMESİ!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli vatandaşlar belirli koşullarda engelli maaşına bağlanıyorlar. Bu konuda Aile Bakanlığı tarafından bazı özel şartlar uygulanıyor. Bu sosyal yardımı alacak engelli vatandaşın öncelikle herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması ve hane içi kişi başı aylık gelirinin 1.833 TL’den fazla olmaması gerekiyor.

Yüzde 40 ve üstünde engelli raporu olan vatandaşlara Aile Bakanlığı bu şartların karşılanması durumunda engelli maaşı bağlıyor. Bu kapsamda yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engeli olanlara 1.226 TL engelli maaşı, yüzde 70 ve üzeri engeli olanlara 1.840 TL engelli maaşı ödemesi yapılıyor. Ödemeler vatandaşlara PTT üzerinden aktarılıyor. Bu ödemeleri almak için sadece kimlik ibraz etmek yeterli olabiliyor.

SONRAKİ HABER