Devlet destekli konut kredileri başladı! Kimler kredilerden nasıl yararlanabilir?

Konut kredilerinde faizler düşürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 0,89 ve yüzde 0,99 faizli konut kredileri için müjdeyi duyurdu. Peki kimler devlet destekli ev kredisinden, nasıl yararlanabilir? İşte detaylar…

Devlet destekli konut kredileri başladı! Kimler kredilerden nasıl yararlanabilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz dönemlerde yapmış olduğu açıklama ile devlet destekli konut kredilerinde faizler %0,89 ve %0,99 seviyelerine kadar düştü. Devlet destekli 2 yeni konut kredisi paketinde döviz ve altınını bozdurarak ev sahibi olacak olanlara “İlk evim konut kredisi” başlığında %0,89 faizli ve 10 yıl vadeli kredi paketi sunuluyor. Ayrıca genişletilmiş konut finansmanı başlığında da %0,99 faizli ve yine 10 yıl vadeli, devlet destekli konut kredisi sunuluyor. Kimler devlet destekli konut kredisinden yararlanabilir? İşte detaylar…

KONUT ALMAK İSTEYENE DEVLET DESTEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz dönemlerde açıkladığı konuta 3 ayrı finansman paketinde özellikle “İlk evim konut kredisi” dikkatleri çekti. Bu finansman paketinde %0,99 faizli konut kredileri ile vatandaşlar ev sahibi olabiliyor. Yapılan açıklamalara göre bu konut kredileri kapsamında vatandaşlar %0,89 ve %0,99 faizli, 120 ay vadeli 2 milyon TL’ye kadar konut kredilerinden yararlanabilecek. Henüz hangi bankaların bu krediyi sağlayacağı netleşmemiş olsa da kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden bu desteklerin sağlanması bekleniyor.

KONUT KREDİLERİ HANGİ ŞARTLARDA SUNULUYOR?

Devlet destekli konut kredileri başladı! Kimler kredilerden nasıl yararlanabilir?

İlk kez ev sahibi olacak olanların konut alma işlemlerini kolaylaştırmak için İlk Evim Konut Kredisi kampanyası dahilinde değeri 2 milyon TL’ye kadar olan evlerde %0,99 faizli, 120 ay vadeli kredi sağlanacak. 2. paket olan Genişletilmiş Konut Finansmanı uygulaması dahilinde de değeri 2 milyon TL’ye kadar olan birinci ve ikinci el konutlarda 10 yıl vadeli aylık %0,89 faiz ile konut kredisi sağlanacak. Söz konusu destekler, konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış olan döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması ya da fiziki altınların Merkez Bankası’na satılması şartları ile sunuluyor.

DEVLET DESTEKLİ KONUT KREDİSİ HESABI

Döviz ve altınların TL’ye dönüştürülmesi kapsamında bir teşvik olarak sunulan devlet destekli konut kredilerinden yararlanmak isteyenlerin, bankaların sunduğu devlet destekli konut hesaplarını açması ve birikim yapmaya başlaması gerekiyor. Bu hesaplarda birikim yapanlara devlet konut alabilmeleri için katkı payı veriyor. Hesaplarda en az 3 yıl birikim yapılması halinde devletten katkı payı alınabiliyor ve bu birikimlerin 3 katına kadar kredi kullanılabiliyor.