Devlet Kanalı TRT Canlı Yayında Açıkladı! Bu 2 Şarta Uyanlar EYT Çıkınca Hemen Emekli Olacaklar

EYT, erken emeklilik son dakika haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. EYT çıkma-ihtimali artık gerçeğe dönüşürken tarih belli oldu. EYT'lilere müjde gelecek mi, ne zaman çıkacak, EYT'den kimler yararlanacak, son haberler neler?

Bu 2 Şarta Uyanlar EYT Çıkınca Hemen Emekli Olacaklar

Emeklilikte Yaşa Takılanlar hakkında peş peşe son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ederken EYT'den yararlanmak isteyen kişiler hem yaşanan son gelişmeleri hem de yararlanacak kişileri araştırmaya devam ediyor. Özellikle de EYT çıktığında yararlanacak olan kişiler merak konusu olurken konu hakkında son dakika kritik açıklama TRT kanalında canlı yayında açıklandı. 

1999 senesinde yapılan yasal düzenleme ile emekli olmak isteyen kişilere emeklilik prim gün sayısı ve fiili hizmet süreleri şartlarına ek olarak yaş şartı da getirilmişti. Bu nedenle milyonlarca kişi emekli olmaya hak kazanmasına rağmen yaş şartına takıldığı için beklemek zorunda kalmıştı. Emekli olmak için yaş şartına taşınan kişiler Emeklilikte Yaşa Takılanlar derneği çatısı altında seslerini duyurmak için toplanmıştı.

EYT'DEN KİMLER YARARLANACAK, EYT SON DAKİKA MÜJDESİ GELİRSE KİMLER HEMEN EMEKLİ OLACAK?

EYT'de çalışmalar büyük bir hızla ilerlemeye devam ederken yaklaşık 5 milyon kişinin beklemiş olduğu yasal düzenleme hakkında kritik açıklamalar geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklama ile yıl sonuna kadar EYT'nin çıkartılacağı kesin olarak ilan edilmiş ve ilk kez tarih telaffuz edilmişti. 

Konuyu TRT kanalının canlı yayında değerlendiren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, "Önümüzdeki dönemde prim yaş şartının indirilip indirilmeyeceğini prim ödeme gün sayısında kolaylıklar sağlanıp sağlanmayacağını göreceğiz.

Devlet Kanalı TRT Canlı Yayında Açıkladı! Bu 2 Şarta Uyanlar EYT Çıkınca Hemen Emekli Olacaklar

Yaşla ilgili indirim beklentisi söz konusu olabilir. Emekliliği bekleyenin 10 yılı varsa belli bir yıla indirilmesi olabilir. Prim ödeme gün sayısını öne çıkaran modeller söz konusu. 7 bin 200 gün ya da 9 bin gün prim ödeyenlerin yaşa bakılmadan emekli edilmesi söz konusu olabilir." diyerek 7 bin 200 gün ya da 9 bin gün prim ödeme gün sayısına sahip olanların hemen emekli edileceğini söyledi. 

Devlet Kanalı TRT Canlı Yayında Açıkladı! Bu 2 Şarta Uyanlar EYT Çıkınca Hemen Emekli Olacaklar - Resim : 2

EYT KİMLER İÇİN GEÇERLİ, EYT'DE SON DAKİKA MÜJDESİ GELİRSE EYT'DEN KİMLER FAYDALANACAK, YARARLANACAK?

5 milyon kişinin kademeli olarak yararlanması beklenen EYT düzenlemesi çıktığı takdirde kesin olmamakla beraber kademeli bir düzenleme gelebileceği belirtiliyor. Henüz EYT yasası meclise gelmediği için içerik tam olarak bilinmemekle beraber 9 bin günden hemen emeklilik, prim gün sayısına göre kademeli emeklilik, düşük emekli maaşı ile hemen emeklilik gibi farklı çözüm önerilerinin gelebileceği belirtiliyor.