Devlet sosyal yardım dağıtıyor! 2.000 TL, 2.300 TL, 4.000 TL alabilirsiniz!

Devlet sosyal yardım dağıtıyor! 2.000 TL, 2.300 TL, 4.000 TL alabilirsiniz!
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara sosyal yardım imkanları sağlanmaya devam ediliyor. Aile Bakanlığı’na başvuran vatandaşlar her ay sosyal yardım alma imkanına kavuşuyorlar. Kimlere, ne kadar sosyal yardım yapılıyor?

Aile Bakanlığı’nın yönetiminde ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakit destekler sağlanmaya devam ediliyor. Bu kapsamda belirli şartları karşılayan vatandaşlara devlet her ay nakit destek veriyor. Bu nakit destekler ile vatandaşlar bütçelerindeki olumsuzlukları biraz olsun giderebilme imkanı buluyorlar. Bu doğrultuda Aile Bakanlığı farklı vatandaş gruplarını hedefleyen sosyal yardım programlarını uyguluyor.

AİLE BAKANLIĞI’NIN EN ÇOK BAŞVURULAN SOSYAL YARDIMLARI

Aile Bakanlığı’nın ihtiyaç sahipliği odaklı olarak yaptığı sosyal yardımlar oldukça yoğun başvuru alabiliyor. Bu kapsamda bakanlık tarafından vatandaşlara düzenli olarak nakit ödeme yapılıyor. En çok başvuru yapılan sosyal yardımlar ise şu şekilde:

Yaşlı Aylığı: Bu sosyal yardım programı kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlara aylık nakit destek veriliyor. Her ay 1.997 TL ödeme yapılan bu sosyal yardım programından ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabiliyorlar. Aile Bakanlığı’nın gelir kriterine uyan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar bu imkandan yararlanabiliyorlar.

Engelli Aylığı: Bu sosyal yardım da 18 yaş üstü olan engelli vatandaşlara veriliyor. Bu kişilerin herhangi bir sosyal güvencelerinin olmaması ve gelir kriterini karşılamaları gerekiyor. Yüzde 40 ve üzeri engeli olan vatandaşlar bu imkandan yararlanabiliyorlar. Engel oranı yüzde 40 ile 69 arasında olanlara 1.594 TL, yüzde 70 ve üzeri olanlara 2.392 TL aylık ödeme yapılıyor.

Kronik Hastalık Yardımı: Bu sosyal yardımdan da Tüberküloz ve SSPE hastalığı olan vatandaşlar yararlanıyorlar. Bu hastalığa sahip olan vatandaşlara Aile Bakanlığı tarafından aylık bağlanıyor. Doktor raporu ile tespit edilen bu hastalığı olan vatandaşlar başvuru yaparlarsa aylık 4.336 TL ödeme almaya başlıyorlar.

Asker Çocuğu Yardımı: Babası vatani görevini yapmak için silah altına alınan askerlerin eğer çocukları varsa o çocuklara sosyal yardım imkanı sağlanıyor. Çocuğun bir sosyal güvencesi yoksa Aile Bakanlığı tarafından sosyal yardım imkanı sağlanıyor. Bu çocuklar için 350 TL aylık ödenirken ödemeler iki ayda bir 700 TL olarak yapılmaktadır.

Eşini Kaybeden Kadınlara Verilen Sosyal Yardım: Son resmi nikahlı eşlerini kaybeden kadınlar eğer sosyal güvenceleri yoksa bu sosyal yardımdan yararlanabiliyorlar. Aylık 1.000 TL'den hesaplanarak bu kadınlara 2.000 TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor.