Devlet Sosyal Yardım Şemsiyesini Genişletti! 12 Ay Boyunca 450-550-600 TL Ödenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 4 milyon haneye 15 milyarlık destek ödemeleri hak sahiplerine önümüzdeki hafta ödenmeye başlanacak. Destek ödemelerine bir yenisi daha eklendi.

Hane Gelirine Göre 12 Ay Boyunca 450-550-600 TL Destek Ödemesi

Devletin ihtiyaç sahiplerine yaptığı sosyal yardım ödemelerinin kapsamı genişletildi. Elektrik, doğalgaz, eğitim desteği, doğum yardımı gibi pek çok kalemde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan düzenli ödemelere bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye Aile Destek projesi kapsamında hak sahiplerinin ödemeleri gelecek hafta başlayacak.

450-550-600 TL DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK

Milyonlarca ihtiyaç sahibi tarafından yakından takip edilen destek programından 4 milyon hanenin yararlanması bekleniyor. Hanelerin gelir durumuna göre 450-550-600 lira destek ödemesi yapılacak. Verilen ödemeler 12 ay boyunca devam edecek. 2021 yılında devlet tarafından 97.8 milyarlık sosyal yardım yapıldı. Engelli ve yaşlı vatandaşlara da destekler verildi. Yeni sosyal yardım paketi ile yaşlı ve engellisi olmayan ihtiyaç sahiplerine destek verilecek.

Yeni paket ile evde bakım yardımı alan aileler de destekten yararlanabilecek. Destek programlarına başvurular 27 Haziran'da başladı. e-Devlet üzerinde başvuru yapamayan vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilecek.

Devlet Sosyal Yardım Şemsiyesini Genişletti! 12 Ay Boyunca 450-550-600 TL Ödenecek

1 MİLYON ÇOCUĞA ANAOKULU DESTEĞİ

Destek programı kapsamında 1 milyon çocuğa anaokulu desteği verilecek. Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarının anaokulu eğitimi alabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında destek sağlanacak. Sosyal yardım ailelerin çocuklarını anaokuluna kaydetmeleri yeterli olacak. Eğitim desteği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanacak. 

EVDE BAKIM PARASI ALANLARA ELEKTRİK DESTEĞİ

Aile destek programı kapsamında ekonomik durumu zayıf olan 4 milyon haneye destek verilecek. Bu program dışında da devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere farklı destek ödemeleri de yapılıyor. Cihaza bağlı yaşayan hastaların olduğu hanelere elektrik tüketim desteği veriliyor. Daha önce evde bakım parası alan engelli vatandaşlar diğer destek ödemelerinden yararlanamıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Aile Destek Paketi kapsamında evde bakım parası alan aileler de destekten faydalanabilecek.

5 BİN 400 İLE 7 BİN 200 TL ARASINDA ÖDEME YAPILACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal destek programına ilişkin açıklama yaparak gelir durumuna göre yıllık 5.400-7.200 TL arasında maddi yardım yapılacağını ve bu yardımdan daha önce sosyal yardım almamış vatandaşların faydalanabileceğini, Türkiye Aile Destek Programı'na başvuruların başladığını duyurmuştu.