Devletten annelere 1300 TL sosyal destek parası ödeniyor e-Devlet üzerinden başvuru yapan PTT'den parasını alıyor

Devletin sosyal yardımları her geçen gün artmaya devam ederken bu desteklerden biri de anne olan kadınlara yönelik olarak açıklandı. Çalışan ya da çalışmayan kadınlara da ödenen destek için aranılan tek şart Türk vatandaşı olmak!

Devletten annelere 1300 TL sosyal destek parası ödeniyor e-Devlet üzerinden başvuru yapan alıyor

Sosyal yardım ödemelerinde parasal rakamlar enflasyonda yaşanan yükseliş nedeniyle yükseltilirken aynı zamanda yeni destek paketleri de uygulamaya alınmıştı. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak ve tüm vatandaşları kapsayacak yeni destek paketleri ile milyonlarca kişiye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ödeneği üzerinden sosyal yardımlar aktarılırken bu ödemelerden biri de kadınlara yönelik paket ile annelere yapılıyor. 

Kadınların maddi olarak desteklenmesi amacı ile yeni destek paketleri de devreye alınırken doğum yapan kadınlara ödenen destek parası da hesaplara yatırılmaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında yapılan ödemelerde kadınların alacakları rakam ise kadının sahip olduğu çocuk sayısı ve bu çocukların doğum tarihlerine göre belirleniyor toplamda ödenen rakam bin 300 liraya kadar yükseliyor. 

DOĞUM YAPAN ANNELERE 1300 TL DESTEK ÖDEMESİ İLE SOSYAL YARDIM PARASI ÖDENİYOR! 

Ekonomik olarak zorlu günler geçiren kadınlara maddi destek ödemeleri de her geçen gün artarken bu yardım paralarından biri de doğum parası olarak öne çıkıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen doğum parasında çocuk başına ödeme yapılırken toplamda bin 300 liraya varan tutarda ödeme alınmasının önü açılıyor. 

Devletten annelere 1300 TL sosyal destek parası ödeniyor e-Devlet üzerinden başvuru yapan PTT'den parasını alıyor

Yardım parası için Bakanlık tarafından yapılan açıklamada "15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı yapılmaktadır" ifadelerine yer verildi. 2015 senesinden sonra çocuk sahibi olan kadanlara devlet tarafından Birinci çocuk için 300 TL İkinci çocuk için 400 TL Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL olmak üzere toplamda 1.300 TL ödeme yapılıyor. 

Devletten annelere 1300 TL sosyal destek parası ödeniyor e-Devlet üzerinden başvuru yapan PTT'den parasını alıyor - Resim : 2

ÇOCUK YARDIMI PARASI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Çocuk yardımı almak istiyorum diyen kişiler başvurularını Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi ile ilgili kurumlara yapmakta olup talebin Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girilmesinin ardından bin sonraki takip eden ay içinde PTT şubelerinden çekilebilmektedir. Başvuru önceliği anneye verilmekte olup annenin Türk vatandaşı olmaması ya da sağ olmaması durumunda babalarda başvuru yaparak doğum parası alma hakkına sahiptir. Ancak yapılan ödeme tek seferlik olup başvuru sahipleri dilerse daha önce almadıkları çocuklara ilişkin ödemelerini de toplu olarak alabilmektedir. 

SONRAKİ HABER