Dolar için tehlike çanları çalıyor uyarısı! Dolar kurunu frenleyecek iki gelişmeyi açıkladı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş dolar kuru ile alakalı bir değerlendirme yaparak çok kritik uyarılarda bulundu. Dolar kuruna dair iki kritik gelişme olduğunu duyuran İslam Memiş kurun ne şekilde hareket edebileceğine dair beklentisini açıkladı

Dolar için tehlike çanları çalıyor uyarısı! Dolar kurunu frenleyecek iki gelişmeyi açıkladı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yaşanan son finansal gelişmeleri değerlendirdi. Dolar için tehlike çanlarının çaldığını iddia eden İslam Memiş bunun gerekçelerini de açıkladı. Özellikle FED’in faiz artırımında artık frene basacağına dikkat çeken İslam Memiş, Türkiye’ye Suudi Arabistan’dan gelecek olan 5 milyar dolarlık paranın da büyük önemi olacağını belitti.

DOLAR İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!

Dolar kuruna dair bir analiz yapan İslam Memiş, “FED’in yavaşlama sinyalleri ve merkez Bankası’nın Suudi Arabistan hamlesi dolar için tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor. FED üyeleri son 2 haftadır artık daha güvercin açıklamalar yapıyorlar. Faiz artırımlarının yavaşlayacak olmasıyla dolar endeksinde artışların hızı kesildi. Dolar endeksi 107 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor ama bu yükselişler cılız kalıyor.” dedi.

PİYASALAR FED’İ BEKLEMEYECEK!

FED’in faiz politikasına değinen İslam Memiş, “Bugüne kadar piyasalar FED’i bekliyordu. Artık FED piyasaları beklemek zorunda kalacak. Aralık ayında 50 baz puan faiz artırımı yapılması kesin gibi. 2023 yılına da 25 baz puanlık faiz artırımı ile başlanılacak. Faiz artırımlarında bu şekilde frene basmak dolar endeksinin gücünü zayıflatır. O dönem 104-105 seviyelerinde dengelenmeye çalışılan bir dolar endeksi görebiliriz. 2023’ün ilk çeyreğinde ise 96-94 seviyelerinde bir dolar endeksi ile karşılaşabiliriz.” şeklinde konuştu.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURU NE TEPKİ VERİR?

Merkez Bankası’nın yarın belli olacak olan faiz kararına da değinen İslam Memiş, “Merkez Bankası yarın faiz kararını açıklayacak. Muhtemelen 150 baz puan faiz indirimi yapılarak politika faizi yüzde 9’a çekilecek. Ekonomi yönetiminin yıl sonu hedefi zaten böyleydi. Merkez Bankası faiz indirecek dolar kuru yükselecek klasiğini de bir kenara koymamız gerekiyor. Dolar dünyada değer kaybediyor. Suudi Arabistan’dan 5 milyar dolar girişi olacak. Uluslararası piyasalarda doların değer kaybetmesi bizim gibi dolar ihtiyacı olan ülkelere olumlu etki yapar.” dedi.

5 MİLYAR DOLARLIK SUUDİ ARABİSTAN DESTEĞİ NE İŞE YARAR?

Suudi Arabistan’dan gelecek 5 milyar doları da değerlendiren İslam Memiş, “Hazine ve Maliye Bakanlığı, Suudi Arabistan’dan gelecek 5 milyar doları doğruladı. Yıl sonuna kadar dolar kurunda dalgalanmalar takip edebiliriz. Dolar kuru son çıkışa yakın diyebiliriz. Ancak dolar kurunda bahsettiğimiz gelişmeler agresif yükselişleri frenleyebilir. Yükseliş frenlenir demiyorum, agresif yükseliş frenlenebilir diyorum.” dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER