Dolar krizi geliyor uyarısı! Remzi Özdemir ikaz etti, dolar bu seviyeleri görecek!

Ünlü ekonomist Remzi Özdemir ekonomi yorumunda bankacılık piyasasından çok özel bilgileri aktararak dolar kuruna dair yorumda bulundu. Dolar krizi iddiasında bulunan Remzi Özdemir vatandaşlara kendi tedbirlerini almalarını tavsiye etti.

Dolar krizi geliyor uyarısı! Remzi Özdemir ikaz etti, dolar bu seviyeleri görecek!

Türkiye ekonomisinde oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Merkez Bankası’nın faiz indiriminden sonra hareketlenen dolar kuru yapılan tüm müdahalelere rağmen yükselişini sürdürdü. Bundan sonra yaşanabilecek gelişmeleri ise ünlü ekonomist Remzi Özdemir açıkladı. Türkiye’nin dolar krizi ile karşı karşıya kalacağını söyleyen ünlü ekonomist çok özel bilgiler verdi.

GLOBAL YANGIN GELİYOR!

Dünya genelinde bir kriz yaşandığını belirten Remzi Özdemir, “Ortada bir yangın var. Yurt dışında geliyor bu yangın. Biz bu yangının olacağını haftalar öncesinden söyledik. Dolar kurunu görüyorsunuz yükseliyor. Bu global bir yangın ama sorunumuz açık. Japonya’nın da parası değer kaybetti ama hemen müdahale ettiler. Hindistan örneği var. Merkez bankaları hızla rezerv kaybediyor. Büyük bir panik yaşanıyor. Bu yangın bizim ormanımıza da gelecek. Bizim en küçük tedbirimiz yok. O yangın gelirse bütün orman yanacak.” dedi.

3 MİLYAR DOLAR YAKTILAR!

Merkez Bankası’nın 25 saat içerisinde 3 milyar dolar yaktığını iddia eden Remzi Özdemir, “Sonbaharda beklediğimiz bazı sıkıntılar vardı. Bu bir ay daha öne geldi. FED’in politikaları dünyanı kasıp kavuruyor. Bir bankadan aldığım bilgiyi söyleyeyim. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı ile yaklaşık 3 milyar dolarımızı kaybettik. Faiz kararı ile dolar çıkınca Merkez Bankası 25 saatte 3 milyar dolar yakarak dolara müdahale etti. Biz bunu neden yapıyoruz. Bir kişinin faiz takıntısından dolayı.” ifadelerini kullandı.

1 EKİM’E KADAR 8,9 MİLYAR DOLAR DIŞ BORÇ ÖDENECEK

Türkiye’nin dış borcu ile alakalı özel bir bilgi veren Remzi Özdemir, “Dolar kıtlığı sorunu yaşıyoruz. Türkiye’nin bu ay dış borç ödemesi var. 20 Eylül ile 1 Ekim arasında toplam 8,9 milyar dolarlık dış borç ödenecek. Bunun için Hazine herhangi bir yabancı bankaya yetki vermedi. Normalde ayın 15’i itibariyle yetki verilmesi gerekiyordu. Yapılan incelemelere göre yaklaşık yüzde 13,5 dolaylarında bir faiz ortaya çıktı. Hazine bu faizi ödemek istemedi. Eğer bunu kabul etseydi Cumhuriyet tarihinin en yüksek faizi ile dolar borcu alan Hazine’si olacaklardı.” şeklinde konuştu.

MERKEZ BANKASI PARA BASIP DOLAR TOPLADI!

Merkez Bankası’nın para basıp dolar topladığını iddia eden Remzi Özdemir, “Merkez Bankası geçen ay piyasadan para çekmişti. Bu çekilen para ile dış borç ödenecek. Vatandaşı enflasyon ateşi ile yakıyorlar. Merkez Bankası geçen ay para bastı ve Kapalıçarşı’dan dolar topladı. Şimdi o 8,9 milyar doları büyük bir olasılıkla keş olarak nakit şeklinde ödeyecekler. Para direkt olarak Merkez Bankası’nın kasasından çıkacak. Peki bu nasıl bir sonuca varacak? Türkiye bir kur krizine doğru hızla ilerliyor. Bu çarpışmanın şiddeti çok daha sert olacak. Bu yangın çıktığında dolar kurunu 20 TL - 25 TL arasında görürüz.” dedi.

Not: Burada yer alan bilgi ve değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.