Dolar kuru için kritik tarihi açıkladı! İslam Memiş dolar kuru fiyat tahminini ilan etti!

Dolar kurundaki hareketleri değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş bundan sonra meydana gelebilecek muhtemel gelişmelere dair analizlerini açıkladı. Doları olanlara uyarı yapan İslam Memiş dolar kuru için kritik tarihi ilan etti.

Dolar kuru için kritik tarihi açıkladı! İslam Memiş dolar kuru fiyat tahminini ilan etti!

Dünyada doların değer kazandığı bir süreç yaşanıyor. Dolar endeksi rekor seviyelere çıkarken euro büyük değer kaybı ile karşılaştı. Parite bugüne kadar örneğine rastlanmamış seviyelere gelirken doların bu yükselişi karşısında Türk lirası da savunmasız kaldı. Merkez Bankası’nın 100 baz puan faiz indirimi yapması Türk lirasının olmayan gücünü de alıp götürdü. Yaşanan gelişmeleri Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş değerlendirdi.

İSLAM MEMİŞ DOLAR YORUMU

Merkez Bankası’nı faiz hamlesini değerlendiren İslam Memiş, “Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması ihtimaller dahilindeydi ama piyasalar yine de buna inanmak istememişti ve bunun fiyatlamasını da yapmamıştı. Şimdi piyasalarda bu faiz indiriminin fiyatlaması yapılıyor. Dolar kurundaki hareketleri bu açıdan yorumlamak gerekir kanaatindeyim.” dedi.

Enflasyon meselesine de işaret eden İslam Memiş, “Enflasyon sorunu tüm dünyada 2023 ortasına kadar sürecek. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik ise kontrollü bir şekilde devam edecek. Dünyada aynı anda enflasyonun patlaması tesadüf değil.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimine dikkat çeken İslam Memiş, “Şimdi Merkez Bankası politika faizini indirdi. Aslında kulağa hoş geliyor. Yüksek faizden memnun olacak insanlar değiliz. Ülkemizin çoğu da memnun olmaz. Politika faizi yüzde 12’ye indi. Vatandaş bankaya gidip kredi istediğinde bunun böyle olmadığı gerçeği ile yüzleşecek. Bu da dolar kurunda yeni yükselişlerin kapısını aralayacak.” şeklinde konuştu.

DOLAR NE KADAR OLUR?

Dolar kuru için 1 Ekim tarihine işaret eden İslam Memiş, “Artık tatil bitiyor ve dünyada para piyasaları başka yerlere gidecek. Yeni pozisyonlar alınıp yeni hamleler yapılacak. Dolar kuru için yükseliş dönemi geliyor. Kur için yıl sonu zaten 21 TL tahminimiz var. Oraya doğru adım adım ilerleme biraz olsun hızlanacaktır.” dedi.

Not: Burada yer alan tüm bilgi ve yorumlar yatırım kapsamında değildir. Emlak365 herhangi bir şekilde yatırım önerisinde bulunmaz. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.