Dolar kuru patlayacak uyarısı yapan Selçuk Geçer'den korkutan fiyat tahmini!

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer dolar kuruna dair beklentilerini açıkladı. Fırtına öncesi sessizlik yaşandığını söyleyen Selçuk Geçer çok dikkatli olunması gerektiğini belirterek fiyat tahminlerini açıkladı.

Dolar kuru patlayacak uyarısı yapan Selçuk Geçer'den korkutan fiyat tahmini!

Dolar kurundaki sakin seyir bugün de devam etti. Dolar kurunun Türk lirası karşısında çok hareketli olmamasını ünlü ekonomist Selçuk Geçer yorumladı. Kurun mevcut fiyatlamasının baskılanmadan kaynaklandığını belirten Selçuk geçer dolar kurunda çok sert kırılmalar beklediğini söyledi.

DOLAR KURUNUN MEVCUT SEVİYESİNE ALDANMAYIN

Dolar kuru için yükselişe dair tüm zeminin oluştuğunu belirten Selçuk Geçer, “FED’in faiz artırımı kararına dair büyük işaretler geldi. Gerek FED Başkanı Powell gerekse de diğer FED yetkilileri Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırımı yapılacağı anlamına gelen açıklamalar yaptılar. Bu bize dolar endeksinin yükselmeye devam ederken ABD’de 5 yıllık ve 10 yıllık tahvil faizlerinin de artacağını bize gösteriyor. Dolar tüm para birimlerine karşı değerlenmeye devam edecek. Şu anda sterlin bile dolar karşısındaki tarihi kayıplarından birisini yaşıyor. Türk lirasının bu seviyelerde kaldığına bakmayın yarın öbür gün çok ciddi yükselişler olduğunu göreceğiz.” dedi.

ALMANYA EKONOMİSİ DARALIRSA DOLAR KURU PATLAR!

Almanya ekonomisinin Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Selçuk Geçer, “Almanya Türkiye’nin en önemli ticari partneridir. İthalatta da, ihracatta da bu ülke birinci sırada. Almanya ekonomisinde meydana gelen gelişmeler bundan dolayı Türkiye’yi de etkiliyor. Almanya ekonomisi daralır ve resesyona girerse Türkiye de bundan nasibini alır. Özellikle dolar cephesinde çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalırız. Almanya’ya mal sattığımızda Euro alıyoruz neden bizi etkilesin diyenler var. Sen euro ile paranı alıyorsun ama o parayı dolara çevirip hammadde alıyorsun. Euro gelirin azaldığında doların da azalacak ve dolar sıkışıklığı başlayacak. Kısa vadeli borçları, cari açık sorunlarını çözemeyeceksin. Bunun sonucu olarak da dolar kurundaki patlamaya engel olamayacaksın.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU FİYAT TAHMİNİ!

Selçuk Geçer dolar kuru için fiyat tahminini de açıklayarak, “Dolar kuru hakkında fiyat beklentilerimi de açıklayayım. Bunun için Euro/Dolar paritesine bakmamız gerekiyor. Ben 0,80’lik bir parite hedefinden vazgeçmiş değilim. Bu gerçekleşirse şu andaki verilere göre Euro 17 TL seviyesine düşerken dolar kuru da 19 TL seviyesine yaklaşır. Dolar kuru bence önce kendisini 20 TL’nin üzerine atacak. Dolar kurunun şu anda bu seviyelerde kalıyor olması yılın kalan aylarında yaşanacak olan büyük fırtınanın habercisidir. Dolar kuru kademe kademe artıyor olsaydı problem olmayacaktı. Ancak baskılandığı için baskıdan kurtulduğu an şiddetli bir kırılma olacak. Ayrıca enflasyon ile dolar kurunun yukarıya çekileceğini biliyoruz.” şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler bir yatırım önerisi değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.