Dolar kuruna 5 milyar dolar freni! Merkez Bankası'nın yeni hamlesini açıkladılar!

Türk lirasının dolar karşısında değer kayıplarını frenleyecek bir son dakika gelişmesi yaşandı. Buna göre Merkez Bankası’na Suudi Arabistan’dan 5 milyar dolar para aktarılacak.

Dolar kuruna 5 milyar dolar freni! Merkez Bankası'nın yeni hamlesini açıkladılar!

Türk lirası dolar kuru karşısında değer kayıplarını hafif hafif sürdürürken bu konuda bugün çok kritik bir gelişme meydana geldi. Reuters tarafından tüm dünyaya duyurulan gelişmeye göre Suudi Arabistan, Merkez Bankası’na 5 milyar dolar para aktaracak. Merkez Bankası’nın bu 5 milyar dolarlık kaynağı rezervlerine ekleyeceği bildirilirken dolar kurunun da bundan etkilenmesi bekleniliyor.

SUUDİ ARABİSTAN TARAFI AÇIKLAMA YAPTI!

Reuters’te yer alan habere göre Suudi Arabistan tarafı Merkez Bankası’na gönderilecek 5 milyar dolarlık kaynağı doğruladı. Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda 5 milyar dolarlık bir mevduat hesabı için nihai görüşme aşamasında olduklarını duyurdu. Buna göre kısa bir sürede anlaşmanın tamamlanıp para aktarımının yapılması bekleniyor.

5 MİLYAR DOLAR NASIL GELECEK?

Suudi Arabistan’dan gelecek olan 5 milyar dolarlık paranın ne şekilde geleceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu paranın tek seferde mi yoksa taksitler halinde mi gönderileceği yapılan nihai görüşmelerin sonucunda belli olacak. Ayrıca bu paranın vadesi ile alakalı olarak da detaylar bu görüşmeler neticesinde ortaya çıkacak.

MERKEZ BANKASI AÇIKLAMA YAPMADI!

Suudi Arabistan’ın Merkez Bankası ile 5 milyar dolarlık mevduat için nihai görüşmeleri yaptıklarını açıklamasının ardından gözler Merkez Bankası’na çevrildi. Merkez Bankası tarafından şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmazken konuya dair sessizlik korunmaya devam ediliyor. Merkez Bankası nihai anlaşma sağlanmadan bu açıklamayı yapmaması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TEMASLARI SONUÇ VERDİ!

Uzun bir süre Türkiye ile Suudi Arabistan arasında ilişkiler kopmuştu. Ancak geçtiğimiz aylarda kurulan temaslar ve karşılıklı ziyaretler ile bu iki ülke arasındaki ilişkiler yeniden tesis edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu diplomatik temasları meyvelerini vermeye başladı. Türkiye bunun karşılığında dolar sıkışıklığına desteği Suudi Arabistan’dan buldu.

DOLAR KURU NASIL ETKİLENİR?

5 milyar dolarlık kaynağın dolar kurunu nasıl etkileyeceği merak konusu olmaya başladı. Uzmanlara göre 5 milyar dolar Türkiye ekonomisini düzlüğe çıkarabilecek bir rakam değil. Ancak dolar kuru karşısında Türk lirasının direnci bu kaynak ile biraz artabilir. Dolar kuru yükselişlerine sınırlı bir fren etkisi yapması beklenen bu gelişmenin piyasalardaki sonuçları bekleniyor.

Not:Burada yer alan bilgiler yatırım kapsamında değildir. Yatırım yapmak isteyenler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER