Dolar kurunu düşürecek formülü açıkladı! Ünlü ekonomist dolar kuru tahminini yeniledi!

Dolar kurundaki mevcut pozisyonu yorumlayan ekonomist Remzi Özdemir çok kritik bir değerlendirme yaptı. Dolar kurunu düşürmek için son şans diyen Remzi Özdemir’den yeni dolar tahmini!

Dolar kurunu düşürecek formülü açıkladı! Ünlü ekonomistten dolar tahmini!

Türkiye’de ekonomi alanında oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Küresel ekonomide meydana gelen yeni gelişmeler ise Türkiye ekonomisini de etkiliyor. Bu etkileri değerlendiren ekonomist Remzi Özdemir dolar kuru için önemli bir değerlendirme yaptı. Dolar kuru yükselir mi? Dolar kuru kaç TL olur? Dolar kurunu düşürmek mümkün mü? Ne yapılırsa dolar kuru düşer?

ABD FAİZ İLE ENFLASYONU DÜŞÜRDÜ

ABD’nin enflasyon rakamlarına değinen Remzi Özdemir, “Enflasyonla mücadelede faiz antibiyotik gibidir. Faydası olduğu gibi zararı da vardır. Ancak ortada bir sorun varsa ki enflasyon sorunu var. Onun ortadan kaldırılması için faiz silahı tercih edilmelidir. Sonrasında hasta iyileşince bakarsın duruma ona göre hareket edersin. ABD’de Biden FED Başkanı’nı çağırıp ne yaparsan yap ben senin arkandayım dedi. Bunu yaparak enflasyonda düşüş imkanı sağladılar. Bizde ise bunun tam tersi bir durum yaşanıyor.” dedi.

DOLAR KURU NASIL DÜŞER?

Dolar kurunu düşürecek formülü açıklayan Remzi Özdemir, “FED faiz silahını kullanarak enflasyonda düşüş yakaladı. Peki bu durum Türkiye’yi nasıl etkileyecek? Türkiye bu işlerde geç kaldı. Rusya’dan oradan buradan para gelmesini önemsemiyorum. O paralar size uzun vadeli gelmiyor. Türkiye çok ağır hasta ve bu saatten sonra radikal değişim gerekiyor. Merkez Bankası’nın ilk toplantıda artık faiz artırımı yapması lazım. Bunu yaptığı anda rüzgarı arkasına alır ve dolar kuru düşer. Ancak Merkez Bankası’nın bunu yapmasına dair ihtimal dahi yok.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin basit tedbirlerle ekonomisini düzeltemeyeceğini söyleyen Remzi Özdemir, “Türkiye’yi basit tedbirler artık düzlüğe çıkaramaz. Bunun iki alternatifi var. İlk alternatif IMF’dir. IMF’den borç alacaksın 70 milyar dolar kadar. Ancak bu öyle kolay değil. İMF borç verirken seni denetimi altına alır. Öyle istediğin gibi istediğin harcamayı yapamazsın. Verdiği borcu da senin ihtiyacın olduğu kadar taksit taksit verir. Bir diğer alternatif ise yapısal reformalar yapıp Merkez Bankası’nın faizi yüzde 30 seviyesine çıkarmasıdır. Bu faiz yeterli olmasa da yönün belli olması açısından piyasaları olumlu etkileyecekler.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU TAHMİNİ!

Dolar kuruna dair tahminini açıklayan Remzi Özdemir, “Türkiye’nin çok ciddi sorunları var. KKM ile alakalı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidara gelmeleri halinde kur farkını ödemeyeceklerini söylemesi oldukça kritik. Bu insanların KKM’den vazgeçmelerini sağlayabilir. Böyle bir durumda da dolar kurunda yeni yükselişler olabilir. Dolar kurunu düşürmek için şu anda son şans dönemindeyiz. Doğru hamleler yapılırsa bu sağlanabilir. Ancak bu muhtemelen yapılamayacak ve Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı kış dönemini geçireceğiz. Dolar kuru tahmini bile yapamayacak duruma geliriz. Şu anda kuru 21-22 TL olarak görüyor olabiliriz. Ancak yıl sonuna doğru sürpriz gelişmeler yaşanabilir.” dedi.

Not: Burada ye ralan yorumlar ilgili ekonomiste aittir. Bu değerlendirmeler yatırım yapılırken yön gösterilmesi amacıyla değil bilgi vermek amacıyla haberleştirilmiştir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.