Dünyaca ünlü analistler açıkladılar! Yıl sonu altın fiyat tahminleri!

Altın piyasasında meydana gelen gelişmeler yakından takip edilirken analistlerde yıl sonu altın fiyat tahminleri geldi. Küresel altın piyasasının nabzını tutan analistler fiyat beklentilerini açıkladılar.

Dünyaca ünlü analistler açıkladılar! Yıl sonu altın fiyat tahminleri!

Altın piyasası oldukça belirsiz bir fiyatlamanın tam da ortasında kaldı. Uzun bir süre düşüş eğiliminde fiyatlanan altın son dönemlerde yükseliş trendi içerisinde fiyat hareketlerine maruz kalıyor. Lakin bu fiyat yükselişlerinin kalıcı olup olmadığına dair büyük bir şüphe bulunuyor. FED’in faiz politikasında değişikliğe gideceğini açıklamasının ardından hareketlenen altın piyasasında analistler yıl sonu fiyat beklentilerini açıkladılar.

YIL SONU ALTIN FİYAT TAHMİNLERİNİ AÇIKLADILAR!

Küresel altın piyasasının nabzını tutan tanınmış analistlerden Craig Erlam yaptığı değerlendirmesinde, “FED tutanakları faiz artırımlarının Aralık ayından itibaren zayıflayacağının işaretini verdi. Ons altın da bu işaretin ardından 1.750 dolar seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya başladı. Burada çok önemli bir fiyat hareketi olmadı. Çünkü piyasalar zaten FED’in 50 baz puanlık faiz artırımını fiyatlamıştı. Ons altında yıl sonunda 1.850 dolar olası bir hedef gibi görünüyor.” dedi.

Altın piyasasının ünlü analistlerinden Manish Jaradi ise farklı bir yorumda bulunarak, “Altın fiyatlarında kısa vadeli dinamikler bazı senaryoların değiştiğini gösteriyor. Bu yıl ons altında kayıplar çok büyük oldu. Şimdi de bu kayıpların bir kısmı geri alındı. Bu fiyat değişiminin bir ralli olduğunu kimse söyleyemez. Altın fiyatlarında düşüş hale olası bir sonuçtur. Yıl sonu geldiğinde ons altın şu anda olduğundan daha düşük seviyede olur demiyorum ama 1.800 doların aşağısında kalacağına eminim.” ifadelerini kullandı.

Ons altın için yıl sonu fiyat beklentisini açıklayan analist Jigar Trivedi, “Güvenli liman olan altın için talep artışı başladı. Güvercin tona geçen FED ise doların zayflamasını izliyor. Bu piyasa ortamında muhtemelen ons altın yıl sonunda 1.790 – 1.820 Dolar aralığına sıçrayacaktır. FED’in Aralık ayında yapacağı 50 baz puanlık faiz artırımı bunda etkili olacaktır.” dedi.

FED baskısının artık devre dışa kaldığını açıklayan Carlo Alberto De Casa ise, “FED uzun zamandır ons altını baskı altında tuttu. Artık şahin politikaların sonu geldi ve altın özgürleşiyor. Güvercin bir FED altın piyasasını ancak izlemekle yetinir. Bir döngü değişiyor. Ons altın yıl sonunda 1.810 dolar seviyesini görmüş olur.” şeklinde konuştu.

Not: Burada ye ralan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Yatırım yapmak isteyenler kendi araştırmalarını yapmalıdırlar. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

SONRAKİ HABER