Dünyaca ünlü uzmanlardan altın yorumları! Ons altın için 1.600 dolar düşüş tahmini!

Altın fiyatlarında hakim olan son düşüşün ardından bundan sonra beklenen seviyeler merak edilmeye başlandı. Dünyaca ünlü kurumlardan ve analistlerden ons altın için fiyat tahminleri geldi. Ons altın ne kadar olur, hangi seviyeleri görür?

Dünyaca ünlü uzmanlardan ons altın için 1.600 dolar düşüş tahmini!

Altın piyasasında FED darbesi ağır oldu. Jackson Hole toplantısında FED Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklamada faiz artırımlarının dozunun azalmayacağının belli olması altın piyasasında fiyat düşüşlerini beraberinde getirdi. Ons altın fiyatı yapılan açıklamanın ardından 1.738 dolar seviyesine kadar geriledi. Bundan sonra meydana gelecek fiyat gelişmeleri ise merak konusu oluyor. Altın fiyatlarına dair dünyaca ünlü kuruluşlardan ve ünlü analistlerden yeni değerlendirmeler yapıldı.

ONS ALTIN 1.600 DOLARA DÜŞER TAHMİNİ!

Altın fiyatlarına dair ABN Amro’daki stratejistler yeni bir değerlendirmeler yaptılar. Uzman analistlere göre 2022 yılının geri kalanında ons altın fiyatında bir gerileme hareketi bekleniyor. Ons altında zayıflığın süreceğini belirten ABN Amro stratejistleri, “Ons altın için iki aşamalı bir fiyatlama sisteminden bahsedebiliriz. 2022 yılının kalan ayları için ons altın 1.600 dolar seviyesine kadar gerileme potansiyeline sahip ve buna dair güçlü işaretler de geliyor. Ancak altın piyasasında bu fiyatların 2023 için de geçerli olmayacağını görüyoruz. Bu geçici düşüşlerin ardından 2023’te ons altın 1.900 dolar seviyesinin üzerini görecektir.” dediler.

2023 ALTININ TOPARLANMA YILI OLACAK

2023 yılında altın fiyatlarının neden yükseleceğinin gerekçelerini de açıklayan ABN Amro stratejistleri, “2023 yılında altın piyasasında daha olumlu gelişmeler göreceğiz. Sadece ABD dolarında bir zayıflama beklemiyoruz. FED 2023’ün ikinci yarısından itibaren faiz indirimlerine başlayacaktır. ABD reel getirileri düştüğünde sonraki adres altın piyasası olacaktır. Muhtemelen altın fiyatları 2023’te toparlanacaktır. Bu pozitif beklentilerimize rağmen 2023’te altın fiyatlarına dair bir rekor tahminimiz de bulunmuyor.” ifadelerini kullandılar.

KISA VADEDE ONS ALTINDA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Dünyaca ünlü altın piyasası analisti Suki Cooper ise yaptığı son yorumda, “Altın fiyatlarında önümüzdeki aylarda bir düşüş eğilimini takip edebiliriz. Ancak şunu bilmek gerekir ki ons altın için aşağı yönlü riskler zaten fiyatlandı. Yalnız piyasalarda bir belirsizlik var. Yüksek enflasyon devre dışı kalmış değil, resesyon riski devam ediyor, risk iştahının ne yöne doğru kayacağını kimse tahmin edemiyor. Kısa vadede altın fiyatı yönünü her iki tarafa da kırabilir. Buna ABD ekonomisi karar verecektir. Ancak ben düşüş ihtimalini çok daha yüksek görüyorum.” dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili uzmanların kişisel yorumlarıdır ve yatırım yapılırken bir öneri olarak değerlendirilmemelidir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.