E-devlet SGK provizyon sorgulama nasıl yapılır?

E devlet SGK provizyon sorgulama nasıl yapılır, provizyon sorgusu nedir, provizyon belgesi nasıl alını gibi soruların cevapları yazımız içerisinde yer almaktadır. SGK provizyon işlemini kısa süre içerisinde halledebilirsiniz.

E-devlet SGK provizyon sorgulama nasıl yapılır?

Online olarak SGK provizyon sorgusu yapmak isteyen kişilerin yapması gereken işlemler aşağıda yer almaktadır. E devlet SGK provizyon sorgulama işlemini bu sayede kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz:

  • İlk aşamada e devlet kapısına kişisel veriler ve kişisel olarak belirlenen bir şifre ile giriş yapılmalıdır.

  • Ardından sistemde yer alan SGK müstehaklık belgesinin bağlantısına erişilmelidir. Bu bağlantının içerisine gidilmelidir.

  • Sistem girişi sonrasında işlem tamamlanmış olacaktır.

SGK Provizyon

Provizyonun tanımı “Vatandaşların herhangi bir SGK merkezine başvurmasına gerek olmadan online olarak yapılan işlem” şeklinde yapılabilmektedir. SSK, Emekli Sandığı ve BAĞKUR gibi kurumların tek çatı altında toplanması provizyonu oluşturmaktadır. 2012 Ocak ayı itibari ile piyasaya giren bu uygulama kişilerin genel sağlık durumlarını aktif olarak gösterebilmektedir. Kişilerin bakmakla mükellef oldukları yakınları için de bu uygulamadan yararlanılabilmektedir. Uygulama sayesinde sağlık işlemleri daha pratik ve kısa yolla duraksamadan devam etmektedir.

SGK Provizyon Belgesi Alma

E-devlet SGK provizyon sorgulama nasıl yapılır?

Provizyon belgesi e devlet sistemi üzerinden ulaşılabilen bir formattadır. SGK sağlık provizyon belgesi almak isteyen kişilerin ilk olarak e devlet şifresi alması gerekmektedir. Ardından da bu şifre ve vatandaşlık numarası ile sisteme giriş yapılmalıdır. E devlet üyelik formu kapsamında provizyon işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. E devlet SGK provizyon sorgulama sırasında da belge alınabilmektedir.

E Devlette SGK Provizyon İçin Hesap Açma

SGK provizyon işlemi için hesap açma devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Devlete ait olan pek çok kurum ve kuruluş içerisinde de kısa sürede provizyon işlemi tamamlanabilmektedir. E devlet SGK provizyon sorgulama işlemi sistem üzerinde yer alan linklerden de gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için bireylerin ilk olarak kendilerine en yakın konumda yer alan PTT bankasına gitmesi ve yüz yüze başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru sonrasında e devlet şifresi bir zarf içerisinde kullanıcıya verilmektedir.