E-devlet Üzerinden Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden çeyiz parası sorgulama nasıl yapılır yazımızda hazırladık. Siz de çeyiz parası yardımından destek almak için e-devlet üzerinden gerekli işlemleri yaparak devlet çeyiz desteğinden faydalanabilirsiniz.
E-devlet Üzerinden Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden çeyiz parası sorgulama işlemi için öncelikle çeyiz parası alma hakkınızın olup olmadığını e-devlet üzerinden öğrenmeniz gerekir. Anne ya da babasını kaybetmiş olan ve yetim aylığı alan kız çocuklarına verilen çeyiz yardımı için e-devlete başvurulmalıdır. E-devlet üzerinden gerekli işlemler yapmanız için e-devlet şifrenizin bulunması gerekir. E-devlet şifresi sayesinde kendi hesabınız üzerinden işlemlerinizi kolay ve pratik şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama butonuna çeyiz parası yazarak şahıs ödeme durumları başlığına girin.

Şahıs ödeme durumları içerisinde farklı borçlanma ve yardım sorgulamaları da yapıldığı için yardım yapılıp yapılmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemini daha önce kullanmayan kişiler PTT'den bir şifre edinmelidir. Şifre size kapalı bir zarf içerisinde verilmekte olup ilk kullanımdan itibaren güvenliğiniz açısından değiştirmeniz gerekir. E-devlet sisteminde kullandığınız güvenli şifre sayesinde sorgulama işlemlerinin yanı sıra başvuru işlemleri için gerekli olan tüm bilgi ve belgelere kısa sürede ulaşabilirsiniz. E-devlet üzerinden çeyiz parası sorgulama işlemi sırasında sistem tüm kişisel ve tüm bilgilerinizi güvence altında tutmaktadır.

Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

E-devlet Üzerinden Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası sorgulama işlemi e-devlet sisteminin yanı sıra ALO 170 hattı üzerinden yapılabilmektedir. ALO 170 hattı SGK birimleri tarafından yürütülmekte olup sorgulama işlemlerinizi pratik şekilde takip etmenize yardım eder. Aynı zamanda istek, öneri ve şikâyet durumlarını da ALO 170 hattı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Telefon hattı üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişiler T.C kimlik numarası ile merak ettiklerine kolayca ulaşabilir. İşlemlerinizin gerçek kişiler tarafından yapıldığının anlaşılması için kimlik bilgilerinizi doğru, eksiksiz bir şekilde sisteme girerek sorgulama işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Yukarıda belirtilen işlemlerin yanı sıra SGK il ve İlçe müdürlükleri ile temasa geçerek te kimliğiniz ile yaptığınız başvurunuz sonucunda çeyiz parası alıp almadığınızı rahatlıkla  öğrenebilirsiniz.

Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi 

Çeyiz parası sorgulama işlemi için e-devlet sistemine giriş yaparak kimlik bilgilerinizi doğru ve eksiksiz biçimde girmeniz gerekir. E-devlet üzerinden çeyiz parası sorgulama aşamasında resmi kurumlarda bilgi güvenliği konusunda hassasiyet bulunduğu için yüz yüze yaptığınız başvurularda kimlik göstermeniz zorunludur.