e-Devlet üzerinden hemen kontrol eden alacak! T.C. kimlik no ile bireysel emeklilik parası BES sorgulama ve para iadesi nasıl geri alınır?

Milyonlarca kişiye çok kritik para iadesi uyarısı geldi! Bir dönem zorunlu olarak tutulan BES sistemi nedeniyle pek çok kişi haberi olmaksızın bu sisteme dahil edilmiş, adlarına belirlenen oranlarda zorunlu para yatırılmıştı. Peki, T.C. kimlik no ile bireysel emeklilik sorgulama nasıl yapılır?

T.C. kimlik no ile bireysel emeklilik BES sorgulama ve para iadesi nasıl geri alınır?

Çalışan milyonlarca kişiye kritik uyarı geldi! Hatırlanacağı üzere bireysel emeklilik sistemi bir dönem zorunlu tutulmuş ve milyonlarca kişi sisteme dahil edilmişti. Hatta pek çok çalışan işverenleri tarafından otomatik olarak yapılan ödemeler nedeni ile habersiz olarak sisteme katılmıştı. 

Sonrasında ise yapılan yeni düzenleme ile BES zorunluluğu kaldırılmış ve bu sistemde biriktirilen paraların iade edilmesi gündeme gelmişti. Peki, “BES’te biriken para nasıl çekilir?”, “Bireysel Emeklilik Sistemi bakiye sorgulama nasıl yapılır?”, "e-Devlet BES sorgulama nereden yapılır?" sorularının yanıtları neler?

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ BES BAKİYE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet internet sitesine kendi kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın. Ardından arama satırına Takasbank yazın. Çıkan ilk satırda yer alan Takasbank İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş./Takasbank Bireysel Emeklilik Bilgilendirme İşlemleri sekmesine tıklayın. 

e-Devlet üzerinden hemen kontrol eden alacak! T.C. kimlik no ile bireysel emeklilik parası BES sorgulama ve para iadesi nasıl geri alınır?

Burada yer alan ekranda eğer adınıza bir ödeme ve kesinti yapıldıysa, sistem tarafından otomatik olarak BES üyesi yapıldıysanız hepsi görüntülenecektir. 

e-Devlet üzerinden hemen kontrol eden alacak! T.C. kimlik no ile bireysel emeklilik parası BES sorgulama ve para iadesi nasıl geri alınır? - Resim : 2

Sistemde adına ödeme yapılan kişiler serbest hesap ile havuzda biriken paraları bu ekran ile görüntüleyebilirken adına kesinti yapılan kişiler için bu paraları iade alma imkanı ortaya çıktı. Çalışanların maaşlarına göre en düşük 76.49 TL'den başlayan tutarlarla kesintiler yapıldığı, maaşa göre bu rakamın 3 bin liraya kadar yükseldiği belirtiliyor. 

e-Devlet üzerinden hemen kontrol eden alacak! T.C. kimlik no ile bireysel emeklilik parası BES sorgulama ve para iadesi nasıl geri alınır? - Resim : 3

E-DEVLET PARA İADESİ NASIL GERİ ALINIR, BES'TE BİRİKEN PARA NASIL ÇEKİLİR?

Sistemde adına para çıkan kişilerin ekranda görülen sigorta şirketini arayarak BES poliçesini bozdurmak istediklerini ve burada biriken parayı iade almak istediklerini dile getirmeleri yeterli olacak. Böylelikle adınıza biriken parayı geri alabileceksiniz. 

İlk olarak 2003 senesinde hayatımıza giren BES sistemi için yapılan uygulamalarda kural değişikliğine gidilmiş, zorunlu olan emeklilik sisteminde devlet desteği arttırılarak zorunluluk kaldırılmıştı. Rahat bir emeklilik dönemi yaşamak isteyen kişilere çifte emeklilik fırsatı sunmak için geliştirilen düzenleme beraberinde bazı tartışmaları da getirmiş, pek çok kişi sisteme otomatik olarak dahil edilmiş ve bu kişiler için sistemde yapılan kesintiler ile adlarına birikim yapılmaya başlanmıştı. Sistemden çıkmak isteyen kişiler e-Devlet üzerinden sadece sorgulama yaparak bakiye öğrenebilirken para iadesi sigorta şirketlerinden alınabiliyor.