Ehliyet ve kimliği olanlara son tarih verildi! Milyonları ilgilendiren yeni dönem başlıyor

Ehliyet ve kimlikte yeni dönem için beklenen tarih duyuruldu. Son dakika gelişmesi olarak yapılan açıklamada herkesi ilgilendiren tarih bir kere daha hatırlatıldı. Ehliyet yenileme ve yeni kimlik değiştirme son tarih ne zaman, ceza var mı, para cezası kaç TL, değiştirilmezse ne olur?

Ehliyet ve kimliği olanlara son tarih verildi! Milyonları ilgilendiren yeni dönem başlıyor

Kimlik ve ehliyetler hakkında yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı. Resmi Gazete ile yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında ehliyet almak isteyen kişiler için eğitim değişikliği kararı alınırken bir son dakika uyarısı da 2016 yılından önce ehliyet alan kişilere yapıldı. 

Türk vatandaşı olan ve kimliği bulunan milyonlarca kişi ile 2016 yılından önce ehliyet alan kişilere yönelik olarak yapılan son tarih uyarısı ile para cezası hatırlatması geldi. Bu güne kadar 20 milyona yakın kişinin ehliyetini yenileyerek yeni kimlik kartı aldığı belirtilirken halen ehliyetini yenilemeyen milyonlarca kişi olduğu ve son başvuru tarihine kadar ehliyetini yenilemeyen kişilere trafikten men cezası ile para cezası kesileceği uyarısı geldi. 

KİMLİK VE EHLİYETTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR! YENİ KİMLİK KARTI VE EHLİYET İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN DOLACAK?

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile beraber çipli kimlik kartı ve yeni ehliyet belgesi sistemleri devreye girmiş, isteyen kişilere kimlik ve ehliyeti tek bir kartta birleştirme imkanı da sunulmuştu. Ehliyet özelliğine sahip çipli kimlik kartlarını kullananların sayısı 3 milyon barajını aşarak  3.031.930’a yükselirken pek çok kişi bu iki kartın tek bir kartta olması fırsatında yararlanmayı tercih etmişti. 

Ehliyet ve kimliği olanlara son tarih verildi! Milyonları ilgilendiren yeni dönem başlıyor

1 Ocak 2016 tarihi itibari ile uygulamaya geçirilen yeni ehliyet kartı alan kişi sayısı ise ehliyetini yenileyen ya da ilk kez ehliyet alan kişilerin toplam sayısı olmak üzere 19 milyon 635 bin 692 kişi olarak açıklanmıştı. Ehliyetini yenilemek isteyen kişilere ise son başvuru tarihi uyarısı yapıldı. 1 Ocak 2023 tarihi itibari ile eski ehliyet belgeleri geçerliliğini yitirirken trafikte bu belge ile araç kullandığı tespit edilen kişilerin ehliyetlerine el konularak trafikten men edilecek. Yeni ehliyet belgelerini alana kadar bu kişiler araç kullanamayacaklar. 

Ehliyet ve kimliği olanlara son tarih verildi! Milyonları ilgilendiren yeni dönem başlıyor - Resim : 2

YENİ KİMLİK KARTI İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN, ESKİ KİMLİKLERİN GEÇERLİLİK TARİHİ NE ZAMAN DOLACAK?

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden ya da ALO 199 telefon numarası üzerinden vatandaşlar kimlik yenileme randevusu alabiliyorlar. 31 Aralık 2023 tarihine kadar kimlik yenileme işlemleri yapılırken 1 Ocak 2024 tarihi itibari ile eski kimlik belgeleri geçerliliğini yitirecek ve kimliklerini değiştirmeyen kişilere para cezası uygulanacak.