Ekonomist Selçuk Geçer korkutan dolar yorumunu paylaştı: Yılı bu seviyelerde tamamlarsa öpüp başınıza koyun!

Türkiye’nin en ünlü ekonomistlerinden biri olan Selçuk Geçer, Youtube kanalından yayımladığı son videosunda dolar ve altın tahminlerini açıkladı. Geçer’in dolar kuru adına yapmış olduğu sert yorum endişelendirdi. İşte detaylar…

Ekonomist Selçuk Geçer korkutan dolar yorumunu paylaştı

Dolar kuru geçtiğimiz yılın son çeyreğinde üst üste sert artışlarla karşılaştı. Eylül 2021’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), %19 olan politika faizinde indirim uyguladı ve bu tutum Aralık 2021’e kadar devam etti. Merkez Bankası bu 4 aylık süreçte faizi 500 baz puan indirdi ve %14 seviyesine çekti.

Faiz kararlarının ışığında söz konusu dönemde dolar kuru da 20 Aralık 2021’de 18,40 TL seviyesine kadar tırmandı ve tarihi zirvesini gördü. Ardından bir süre düşüşe geçen ve son dönemlerde yeniden yükselen dolar kuru, bu kez de 2022’nin en yüksek seviyesi olan 18,22 TL’yi test etti. Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kuru adına korkutan tahminini paylaştı. İşte detaylar…

SELÇUK GEÇER’DEN BİR UÇ TAHMİN DAHA

Youtube kanalından Türkiye ekonomisine ilişkin piyasa değerlendirmelerini paylaşan Selçuk Geçer, ekonominin son 17 yılda dipleri gördüğünü belirtti ve gram altın yükselişini dolara bağlayarak bir tahminde bulundu. Daha önce doların 60 lirayı görebileceğini söyleyen Geçer, kriz döneminin yaşanmaması durumunda da yine dolar için uç bir tahminde bulundu.

Türkiye'deki gerilimin sonucunda dirençlerin zorlanmaya başladığını ifade eden Geçer, kısa sürede bu gerilimin ekonomiye büyük zararları olacağını ifade etti. Selçuk Geçer, Türkiye’nin makroekonomik alanda kötü bir durumda olduğunu da tekrar vurguladı.

GEÇER’DEN KORKUTAN DOLAR YORUMU

Ekonomist Selçuk Geçer korkutan dolar yorumunu paylaştı: Yılı bu seviyelerde tamamlarsa öpüp başınıza koyun!

Geçer, mevcut dönemde nakitte kalanlar için “şanslı” derken, “Enflasyonun olduğu ortamlarda önce konut fiyatları yükseliyor gibi olur ama sonra bir tepetaklak oluyor. Dikkatli olmanız gerekiyor” sözlerini dile getirdi. Bununla birlikte fiyat tahminlerini de açıklayan Geçer, 1994 krizinden daha kötü bir sürece girdiğimiz belirtti ve gram altın için yükseliş mesajı verdi.

Geçer açıklamasında “Dolarda o beklenen yükseliş geldiğinde gram altın 1.200 lira, yılsonunda 1.500 lira seviyelerini test edecek. Dolar 20 lira ons altın 1.800 dolar olduğunda, altın yükselmeye devam edecek” dedi.

Dolar/TL kurunun mevcut enflasyon oranında 37 TL olduğunu belirten Geçer, “Dolar yılı 25-30 TL seviyelerinde tamamlarsa öpüp başınıza koyun” yorumunu yaptı.