Emekli bayram ikramiyesi ödeme tarihleri 2023 belli oldu mu?

Emeklilere her yıl iki defa ödenen emekli bayram ikramiyeleri ile alakalı olarak ödeme tarihleri merak ediliyor. 2023 yılı emekli bayram ikramiyesi ödeme tarihleri ne zaman?
Emekli bayram ikramiyesi ödeme tarihleri 2023 belli oldu mu?

Türkiye’de emekli vatandaşların ek gelirlerinden birisi olan emekli bayram ikramiyeleri ile alakalı olarak araştırmalar hız kazandı. Ramazan ve kurban bayramlarının öncesinde ödenen emekli bayram ikramiyelerinin ödeme tarihleri merak ediliyor. Emeklilerin bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak? Emekli bayram ikramiyeleri ile alakalı son dakika gelişmeleri neler?

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNE ZAM YAPILACAK MI?

Emekli bayram ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağı da emeklilerce sorgulanıyor. Bu ödemeler ek bir ödeme olduğu için herhangi bir zam sistemi içerisinde bulunmuyor. Hükümet uygun görürse emekli bayram ikramiyelerine zam yapılabiliyor. 2018 yılında 1.000 TL olarak ödenmeye başlanan emekli bayram ikramiyelerine ilk zam 2022 yılında yapılmış ve yüzde 10 artışla bu tutar 1.100 TL’ye yükseltilmişti.

2023 yılında emekli bayram ikramiyelerine bir zam daha yapılması bekleniyor. Ancak bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Yalnız sisteme EYT’lilerin de girmeye başlaması, deprem felaketi nedeniyle çıkan bütçe sorunu gibi nedenlerden dolayı emekli bayram ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağı pek kestirilemiyor. Yine de seçim tarihinden önce ödeme yapılacak olmasından dolayı emekli bayram ikramiyelerine zam yapılma ihtimali kuvvetli bir seçenek olarak görülmeye devam ediliyor.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Emekli bayram ikramiyeleri bazı istisnalar haricinde Ramazan ve kurban bayramlarının hemen öncesinde ödeniyor. 2023 yılında Ramazan bayramı 21 Nisan’da başlayacak. Emekli bayram ikramiyelerinin ise 10 – 16 Nisan haftasında ödenmesi en kuvvetli ihtimal olarak değerlendiriliyor. Kurban Bayramı ise 29 Haziran’da başlayacak. O dönemin emekli bayram ikramiyesinin ise 19-25 Haziran haftasında ödenmesi bekleniyor.