Emekli maaş promosyonu kampanyaları bankaları karıştırdı! Anlaşmalar iptal ediliyor, promosyonlar 20 Bin TL'yi aştı!

Bankaların emekli maaş promosyonlarında yarışa girmeleri maaş promosyonlarında işleri karıştırdı. Mevcut anlaşmalar iptal edilmeye başlanırken maaş promosyonları şimdiden 20 Bin TL’yi aştı.

Emekli maaş promosyonu kampanyaları bankaları karıştırdı!

Özel bankalar daha fazla emekli maaş müşterisi ilde edebilmek amacıyla son dönemlerde kıyasıya bir yarışa tutuştular. Emeklilere verilen maaş promosyonları 10 Bin TL’yi buluyor. Ancak bu durumun bankacılık piyasasında maaş promosyonlarında karışıklığa neden olduğu bildirildi. Emeklilere verilen maaş promosyonlarını gören kamu kurumları ile özel şirketler bankalarla olan anlaşmalarını tek tek iptal ederek daha yüksek promosyon bedeli için pazarlıklara başladılar.

MAAŞ PROMOSYONU ANLAŞMALARI İPTAL EDİLİYOR

Yüksek enflasyon nedeniyle daha önceden yapılan maaş promosyonları ile alınan ücretler oldukça düşük kaldı. Kamu kurumları ile özel şirketlerde bunu gerekçe gösterip bankalarla fark ücreti ödemelerini talep ediyorlar. Bankalar mevcut anlaşmaları varken fark ödemeyi kabul etmeyince de yapılan maaş promosyonu anlaşmaları iptal ediliyor.

Edinilen bilgilere göre Bingöl İl Özel İdaresi bir banka ile devam eden maaş promosyonu sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti. Maaş promosyonları için yeni bir ihale açan Bingöl İl Özel İdaresi yeni bir bvanka ile anlaşarak maaş promosyonlarını kişi başı olmak üzere 23.800 TL’ye yükseltti.

Maaş promosyonu sözleşmelerini iptl edenler sadece kamu kurumları olmuyor. Özel şirketler de bankalarla olan sözleşmelerini bu gerekçelerle iptal ediyorlar. Bursa’da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firma da maaş promosyonu sözleşmesini iptal ettikten sonra Akbank ile çalışan başına 22.000 TL karşılığında yeni bir maaş promosyonu anlaşması yaptı.

BANKALAR GELİŞMELERDEN ENDİŞE DUYUYORLAR

Emekli maaş promosyonu kampanyaları ile yüksek tutarlı maaş promosyonu veren bankalar bir yandan emekli müşteri sayılarını artırırken bir yandan da mevcut maaş müşterilerini kaybetmekle karşı karşıya kalıyorlar. Bankalar için emeklilere maaş promosyonu vermek çalışanlara maaş promosyonu vermek kadar kazançlı değil. Bankalar bu şekilde anlaşmalar yaparak şirketlerin ve kurumların tüm para akışlarının kendi bankaları üzerinden gerçekleşmesini sağlayabiliyorlar. Bundan dolayı da maaş promosyonu anlaşmalarının iptali bankaların büyük zarara uğramasına neden oluyor.