Emekli maaş zammı 2023 son hesaplamaları! En düşük emekli maaşı için zam formülleri!

Ocak ayına kısa bir süre kalması nedeniyle emekliler maaşlarına ne kadar zam yapılacağını şimdiden hesaplama başladılar. Şu ana kadar belli olan verilerle emekli maaşlarına yapılacak kesin zamlar eksik de olsa belirlendi. En düşük emekli maaşı yılbaşı zammı ile kaç TL’ye yükselecek?

Emekli maaş zammı 2023 son hesaplamaları! En düşük emekli maaşı için zam formülleri!

Emekli maaş zamları vatandaşların üzerinde en çok araştırma yaptıkları konular arasında yer alıyor. Emekliler Ocak ayında maaşlarına ne kadar zam ekleneceğinin cevabını çeşitli uzmanlardan bekliyorlar. Ancak bu zam hesaplamaları nihai zamları ifade etmiyorlar. Şimdiden belirlenen zam oranları yaklaşık zamlar olarak görülüyor. Çünkü bu yıl seçim yılı olduğu için ekstra zamların da hesaplamalara katılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

Emekli maaşlarına yapılacak kanuni zamların hesaplanmasında sadece enflasyon rakamları dikkate alınıyor. SSK ve BAĞKUR emeklilerine her yıl iki defa maaş zammı yapılıyor. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan bu zamlar belirlenirken son 6 aylık enflasyon rakamı dikkate alınıyor. Çıkan enflasyon rakamı emeklilerin maaş zammı oluyor. Yeni ekstra olarak farklı bir formül uygulanarak emekli maaş zammı belirlenmiyor.

YÜZDE 10,84 MAAŞ ZAMMI EMEKLİNİN CEBİNDE!

Temmuz – Aralık döneminde çıkan enflasyon emeklilerin maaş zammı olacak. Şu anda bu 6 aylık enflasyon oranının 4 ayı kesinleşti. Buna göre emeklilerin Ocak ayında alacakları maaş zammının yüzde 10,84’ü garantilendi. Kasım ve Aralık aylarında çıkacak enflasyon rakamlarının bu rakama eklenmesiyle emeklilerin maaşlarına yansıtılacak 6 aylık enflasyon farkı netleşecek. Bunun için de TÜİK’in 3 Ocak 2023’te enflasyon rakamlarını açıklamasının beklenmesi gerekecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KAÇ TL’YE YÜKSELECEK?

En düşük emekli maaşının kaç TL olacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu konuda Vergi Uzmanı Muhammet Bayram yaptığı hesaplamaları açıkladı. Emekliler Temmuz 2022 tarihinden itibaren en düşük 3.500 TL emekli maaşı alıyorlar. Bu maaşa yüzde 20 zam yapılması durumunda 4.200 TL’ye, yüzde 25 zam yapılması halinde 4.375 TL’ye, yüzde 30 zam yapılması halinde 4.550 TL’ye, yüzde 35 zam yapılması durumunda 4.725 TL, yüzde 40 zam yapılması durumunda ise 4.900 TL rakamlarına ulaşılıyor.

EK ZAM BEKLENİYOR!

Emeklilere bu yıl özel olarak bir ek zam yapılması bekleniyor. Seçimden önce son emekli zammı olmasından dolayı hükümetin emeklileri memnun edecek bir ek zam kararı alması güçlü ihtimal olarak görülüyor. Ancak bu ek zammın miktarının ne kadar olacağına dair herhangi bir tahmin yapılamıyor.

SONRAKİ HABER