Emekli maaş zammı krizi! Milyonların maaşı eşitlendi, yeni zam mı yapılacak?

Emekli maaş zammı krizi! Milyonların maaşı eşitlendi, yeni zam mı yapılacak?
En düşük emekli maaşının 7.500 TL’ye yükseltilmesi ile beraber yeni tartışmalar da alevlendi. Emeklilerin önemli bir kısmının maaşı eşitlenirken bu haksızlık olarak görülmeye başlandı. Emeklilerin yarısından fazlası artık eşit maaş almaya başlayacaklar.

Türkiye’de emeklilerin maaşlarına yapılan son zam ile alakalı olarak tartışmalar hız kesmeden devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı en düşük emekli maşını 5.500 TL’den 7.500 TL’ye yükseltilmesine karar verdi. Bu karar ile alakalı olarak da yasal düzenleme TBMM’de yapıldı. Ancak bu maaş zammına dair tartışmaların hızı kesilmedi.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI TARTIŞMALARI ALEVLENDİ

TBMM’de yapılan görüşmelerde emeklilik sistemi de masaya yatırıldı. AK Partili Salih Cora, EYT’den emekli olacaklar ile birlikte 3 milyon 762 bin kişinin emekli aylığının 6.500 liranın, 8 milyon 139 bin kişinin aylığının 7 bin liranın, 8 milyon 796 bin kişinin aylığının 7.500 liranın, 9 milyon 898 bin kişinin aylığının da 8 bin liranın altında olduğunu söyledi.

Emekli aylıklarının prime esas kazanç ve çalışma süresine göre hesaplandığına dikkat çeken Cora, ocak ve temmuz aylarında da enflasyon oranında artırıldığını anımsattı. Cora, yasayla birlikte 5.500 lira olan aylıkların 7.500 liraya çıkacağını, bugün itibarıyla 7.500 lira olan aylıklarda ise bir değişiklik olmayacağını vurguladı. Cora, temmuz ayında yapılacak enflasyon zammının kök aylıklara yansıtılacağını, örneğin kök aylık 4 bin lira ise yüzde 40 zam varsayımıyla 5.600 lira olacağını, ama bu kişinin 7.500 lira almaya devam edeceğini belirtti. Bugün itibarıyla en düşük SSK emekli aylığının 6.093 TL olduğunu kaydeden Cora, temmuz zammının yüzde 40 olduğu düşünüldüğünde bu kişilerin kök aylığının 8 bin 530 liraya yükseleceğini, bu kapsamdaki bir emeklinin eline geçecek aylığın 7.500 liradan 8.530 liraya çıkacağını ifade etti.

EMEKLİLERİN YARIDAN FAZLASININ AYLIĞI EŞİTLENECEK

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, ocak ayında en düşük emekli aylığı 5.500 TL’ye çıkartılırken yaptığı açıklamada, 1 milyon 192 bin kişinin emekli aylığının 4.500 TL’nin, 1 milyon 917 bin kişinin aylığının 5.000 TL’nin altında olduğunu, 5.500 TL emekli aylığı kapsamındaki kişi sayısının 2 milyon 721 bin kişi olacağını söyledi.

En düşük emekli aylığının 7.500 TL’ye çıkartılmasıyla, EYT’liler ile birlikte 15.6 milyonu bulacak emeklilerin yarıdan fazlasını oluşturan 8.8 milyon kişinin emekli aylığı eşitlenecek.

EMEKLİLİKTE PRİM – MAAŞ DENGESİ TARTIŞMASI

En düşük emekli aylığı artırılırken 7.500 TL ve üzerindeki aylıkların artırılmaması, “Emeklilikte prim – maaş dengesi bozuluyor” tartışmasına yol açtı.

CHP’li Bülent Kuşoğlu, düzenlemelere karşı çıkmadıklarını ama bu şekilde yapılması, zamansız getirilmesi, hesapsız kitapsız bir şekilde olmasının ülkeye ihanet olduğunu, yanlış olduğunu söyledi. Kuşoğlu şöyle konuştu:

“Sosyal güvenlik sistemi prim esaslıdır. Aktüeryal bir hesaba dayanması lazım. Yani ne kadar prim öderseniz o kadar maaş almanız lazım. Bizde emeklilik sistemi iyice bozuldu. Nasıl ücret sistemi asgari ücrete yaklaştıysa… Şu anda Türkiye’nin yüzde 60’ı asgari ücret alıyor görünüyor. Emekli aylıkları da bu hale geldi, ortalaması 7.500 liraya yaklaştı.

Devlet tabii ki muhtacına yardım eder ama sosyal güvenlik sistemiyle değil. Yardım sosyal güvenlik sistemiyle yapılmaz, sosyal yardım sistemiyle yapılır. Sosyal güvenlikle sosyal yardım sistemi farklıdır. Bunları birbirine karıştırdınız mı sistem bozulur, devlet bozulur.”

Emekli maaşları ile alakalı olarak tartışmalar devam ederken Nisan ayından itibaren emekliler en düşük 7.500 TL emekli maaşı almaya başlayacaklar. Bu konuda tartışmalar yaşanırken diğer emeklilere de zam uygulanarak bu karışıklığın giderilebilme ihtimali de seçenekler arasında bulunuyor. Bu kararı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.