Emekli maaşı düşük kalacak EYT'lilere devlet desteği!

EYT düzenlemesi için TBMM’den gelecek haberler beklenirken EYT’lilerin alacakları emekli maaşlarının düşük olacağı tartışmaları devam ediyor. EYT’lilerin maaşları düşecek mi, neden fark oluşacak?

Emekli maaşı düşük kalacak EYT'lilere devlet desteği!

EYT’liler son dönemlerde emekli olduklarında ne kadar emekli maaşı alacaklarına dair hesaplamaları yapmaya başladılar. 2023 yılında emeklilere verilen yüzde 30 zammın ardından bu hesaplamalar netleşti. Ancak kafaları karıştıran bir hesaplama ayrıntısı ortaya çıktı. 2023 yılında emekli olacaklara 2022 yılında emekli olanlara göre yaklaşık yüzde 14 dolaylarında daha düşük emekli maaşı bağlanacak. Bunu EYT’lilere özel bir uygulama olarak yorumlayanların olması kafaları iyice karıştırdı.

SGK AÇIKLADI!

EYT’lilerin daha düşük maaş alacakları iddiaları infial meydana getirecek seviyeye gelince SGK zorunlu bir açıklama yapmak durumunda kaldı. SGK net bir şekilde EYT’lilere özel bir emekli maaşı hesaplama formülü uygulanmayacağını açıkladı. Tüm emekli maaşları nasıl hesaplanıyorsa EYT’lilerin emekli maaşları da öyle hesaplanacak. Ancak bu durum EYT’lilerin düşük emekli maaşı almalarının önüne geçmeyecek. Sorun EYT’lilerin emekli olmalarından kaynaklanmıyor. 2023 yılında emeklilik şartlarını dolduran her vatandaş emekli olursa 2022 yılında emekli olanlara göre düşük bir maaş alacak.

FARK NEDEN KAYNAKLANIYOR?

2023 yılında emekli olacakların maaşlarındaki farkın neden kaynaklandığı merak ediliyor. Bu tamamen emekli maaş hesaplama sistemiyle alakalı. Bu sisteme girilecek veriler ile 2022 verileri arasında bir fark bulunuyor. Bu da güncelleme katsayısından kaynaklanıyor. 2022 yılında enflasyon yüzde 64,27 oldu ama emekli maaşlarına yıl içinde yüzde 80’e varan zam yapıldı. Bu zam ile enflasyon oranından dolayı bir fark oluştu. Bu da yaklaşık yüzde 14’lük bir maaş düşüşüne neden olacak. Yüzde 30 zam uygulansa dahi EYT’li olsun veya olmasın 2023 yılında emekli olacakların maaşlarında bir düşüş meydana gelecek.

DÜŞÜK MAAŞ ALANA DEVLET DESTEK OLACAK!

SGK emeklilik sisteminde en düşük emekli maaşı şeklinde bir uygulama var. Vatandaşların çok düşük tutarlarda emekli maaşı almamaları için devlet vatandaşlara Hazine üzerinden yardımda bulunuyor. Bu emeklilerin emekli maaş hesaplamaları yapıldığında en düşük emekli maaşı tutarının altında emekli aylığı aldıkları görülüyor. Ancak Hazine belirlenen en düşük emekli maaşı tutarı ile emeklinin maaşı arasındaki farkı karşılıyor. Emekli vatandaş o düşük tutarlı emekli maaşını almıyor. Bu kapsamda maaş hesaplamaları 5.500 TL’nin altında kalsa dahi EYT’liler en az 5.500 TL emekli maaşı alacaklar.

SONRAKİ HABER