Emekli olacaklar dikkat! Binlerce liralık bu ödemeleri almayı unutmayın!

Emekli olmaya hazırlananlara sosyal güvenlik uzmanlarından çeşitli uyarılar geldi. Emeklilik şartlarını karşılayanların tüm alacaklarını almaları gerektiğini belirten uzmanlar talep edilmezse bazı alacaklarının işverenlerde kalacaklarını söylediler.

Emekli olacaklar dikkat! Bu ödemeleri almayı unutmayın!

Yıllarca emekli olabilmek için çalışan ve bu şartları karşılayanları bekleyen bazı işlemler bulunuyor. Bu işlemlerin kurallarına göre yapılmaması durumunda çalışanlar emekli olurken mağdur olabiliyorlar. Bu konuda sosyal güvenlik uzmanları emeklilere çeşitli uyarılarda bulundular. Emekli olurken hangi ödemeler alınabilir? Emekli olurken çalışanlar neler yapmalı?

KIDEM TAZMİNATI İÇİN BEKLEMEYE GEREK YOK!

Çalışanların en büyük güvencesi kıdem tazminatlarıdır. Bu tazminatın alınabilmesi için belirli koşulların sağlanması gerekir. Her çalışanın kıdem tazminatı hakkı olsa da bu ödemelerin alınması şartlara bağlıdır. Emekli olurken çalışanlar kıdem tazminatı alabiliyorlar. Öncelikle çalışan emeklilik şartlarını sağlamışsa yani en en az 15 yıl sigortalılık süresini ve 3600 prim gününü geçmişse emekli olurken kıdem tazminatı alabiliyor. Eğer yaş beklenecekse dahi bu kıdem tazminatı alınabiliyor.

Emeklilik şartlarını karşılayanlar SGK’ya başvurarak bu şartları karşıladıklarına dair bir yazı almaları gerekiyor. Bu yazı ile işverenine başvuran çalışan kıdem tazminatını talep edebilir. İşverenin bu talebe olumsuz yanıt verme hakkı yoktur. Gerekli hesaplama yapılarak çalışana kıdem tazminatı nakit olarak tek seferde ödenir. Kıdem tazminatı her çalışılan yıl için bir maaşa denk gelmektedir. Bu maaş hesaplamasında tüm ek ödemeler de dahil edilecektir.

YILLIK İZİN PARANIZI ALMAYI UNUTMAYIN!

Çalışanlar emekli olurken en çok yıllık izin ücretlerini almayı unutuyorlar. Buna dair işverenlerine talepte bulunmayan çalışanlar almaları gereken binlerce lirayı işverenlerine bırakıyorlar. Çalışanlar çalışma hayatı boyunca kullanmadıkları yıllık izinlerin parasını işverenlerinden emekli olurken talep etmeliler. Bu talep sonrası gerekli hesaplama yapılarak çalışana ödemeler yapılır. Kullanılmayan izinin süresine göre bu tutar binlerce lirayı bulabilmektedir.

İHBAR TAZMİNATI HAKKI VAR MI?

Emekli olurken çalışanların ihbar tazminatı alıp alamayacakları da merak ediliyor. Çalışanların emekli olmak istemeleri bireysel bir karar olduğu için bunda işverenin herhangi bir katkısı yoktur. Bundan dolayı da ihbar tazminatı alma hakkı oluşmayacaktır. Emekli olurken ihbar tazminatı talep edilmemelidir. Ancak eğer işveren çalışanın emekli olmasını istiyorsa ve bu konuda baskı kuruyorsa o zaman ihbar tazminatı talep edilebilir. Bu konuda da işveren ile anlaşma yoluna gidilmesi uzun sürecek hukuki süreçleri ortadan kaldıracaktır.