Emekli olacaklar dikkat! Tek imzayla en az yüzde 50 daha fazla maaş ve ikramiye alırsınız!

Emekli olmayı düşünenler için uzmanlar çeşitli uyarılarda bulunuyorlar. Emekli olunca alınacak ikramiye ve maaşın miktarı merak konusu oluyor. Kritik ikazları dinleyenlere yüksek maaş ve ikramiye ile emekli oluyorlar.

Emekli olacaklar dikkat! Tek imzayla en az yüzde 50 daha fazla maaş ve ikramiye alırsınız!

Emekli olmak her çalışanın bir gün ulaşmak istediği güzel hedeflerden birisidir. Çalışanlar yıllarca zamanlarını, emeklerini verdikten sonra daha rahat bir hayata kavuşabilmek amacıyla emeklilik hesapları yapıyorlar. Ancak emekli olurken düşük maaşla emekliliğe ayrılmak bu hayal yerine büyük bir kabusun yaşanmasına neden oluyor. İnsanlar emekli olduklarında geçim sıkıntısına düşecekleri için rahat etme gibi bir pozisyonları olmayacak. Bunun için de emeklilik planlamasının çok iyi bir şekilde yapılması gerekiyor.

EMEKLİLİK DİLEKÇESİNİ EN DOĞRU ZAMANDA VERİN!

Emeklilik koşullarını tamamlayanların yeni yaşamlarını belirleyecek en önemli etken emekli maaşları ve emekli olurken alacakları kıdem tazminatı oluyor. Bu ödemelerin yüksek tutarlarda belirlenebilmesi için çok kritik bir formül bulunuyor. SGK’ya emeklilik dilekçesi vererek emekli olabilen çalışanlar eğer bu dilekçeyi doğru zamanda vermezlerse maddi kayıpları çok büyük oluyor. Şu anda emeklilik koşullarını tamamlayanlar için doğru zamanın 1 Ocak 2023 tarihinden sonrası olduğuna dair uzman uyarıları geldi. Peki 1 Ocak 2023’ten sonra emeklilik dilekçesi verenler neler kazanacaklar?

KIDEM TAZMİNATINI EN AZ YÜZDE 50 ZAMLI ALACAKLAR!

Emekli olurken emeklilik dilekçesi eğer 1 Ocak 2023 tarihinden sonra verilirse çalışanlara ödenecek olan kıdem tazminatı da daha yüksek olacak. Uygulamaya göre çalışanlar her çalıştıkları yıl için işverenlerden brüt maaşları üzerinden kıdem tazminatı alıyorlar. Asgari ücretli bir çalışan bugün kıdem tazminatı almak isterse yıllık yaklaşık 6.000 TL üzerinden ödeme alabilecek. Ancak 1 Ocak 2023 tarihinden sonra emeklilik dilekçesi verilirse ve asgari ücrete en az yüzde 50 zam yapılacağı düşünülürse alınacak ücret her yıl için 9.000 TL civarında olacak. 20 yıllık bir asgari ücretli çalışana işverenler yılbaşından önce yaklaşık 120.000 TL kıdem tazminatı ödemesi yapacaklar. Ancak yılbaşından sonra bu tutar en az 180.000 TL’ye yükselecek.

EMEKLİ MAAŞLARI NASIL ETKİLENECEK?

Emekli olduğunda 5.000 TL emekli maaşı alacak olan bir çalışan yılbaşından sonra emeklilik dilekçesi verirse maaşı hesaplanırken enflasyon rakamına ve büyüme oranına bakılacak. Eğer yıl sonu enflasyonu yüzde 65 çıkarsa bu kişinin emekli maaşı 9.661 TL’ye, yüzde 70 çıkarsa bu kişinin emekli maaşı 10.240 TL’ye ve yüzde 75 enflasyon çıkarsa 10.848 TL’ye yükselecek.

SONRAKİ HABER