Emekli olan EYT'lilere SGK toplu para ödemesi yapacak! Çift aylık ile maaşlar ikiye katlanabilir!

EYT ile alakalı olarak çok sayıda ayrıntı merak edilirken en çok da çift maaş ve toplu ödeme imkanları araştırılıyor. Yapılacak olan düzenlemenin ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. İlk emekli olacak EYT'liler için toplu para ödemesi yapılacağı belirtildi.
Emekli olan EYT'lilere SGK toplu para ödemesi yapacak! Çift aylık ile maaşlar ikiye katlanabilir!

Emeklilikte yaşa takılanların uzun yıllardır biriken sorunlarının çözümüne sadece bir adım kaldı. EYT düzenlemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarını tamamladı. Yaklaşık 10 gün sonra TBMM'ye sunulacak olan kanun teklifi ile EYT düzenlemesinin dün detayları ortaya çıkacak. Ancak bu düzenleme ve sonrasında EYT'lilerin emeklilik süreçlerine dair bazı ayrıntılar şimdiden belli oldu. Hükümete yakın gazetecilerden olan Faruk Erdem, EYT'lileri bekleyen yeni gelişmeleri açıkladı. 

EYT'DE EMEKLİLİK ZORUNLU MU OLACAK?

EYT'de emekliliğin zorunlu olup olmayacağına dair soruya yanıt veren Faruk Erdem, "Türkiye'de mevcut yasal mevzuata göre emeklilik zorunlu bir işlem değil. Kimse kimseyi zorunlu emekli yapamaz. Kişilerin isteklerine göre emeklilik uygulaması yapılıyor. Bunun için de dilekçe ile başvuru gerekiyor. Bir de EYT'lilerin iş gücünden ayrılacak olmasının kayıpları tartışılırken kimse kimseyi zorunlu emekli edemez." dedi.

EYT'LİLER ÇİFT MAAŞ ALMA İMKANI BULACAKLAR!

EYT'liler için çift maaşın gündeme geleceğini söyleyen Faruk Erdem, "EYT'liler emekli olduktan sonra işverenleriyle anlaşmaları halinde çalışmaya devam edebilirler ve bu durumda herhangi bir hak kaybına da uğramazlar. Ancak burada bir istisna var. Memurlar emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse emekli maaşları kesilir. Özel sektörde böyle bir uygulama yok. EYT'liler hem emekli maaşı alabilecekler hem de çalışmaya devam edecekleri için normal maaşlarını almayı sürdürecekler. Bu şekilde çift maaş alınabilecek." ifadelerini kullandı. 

İŞVERENLER EYT'LİLERİ EMEKLİ OLDUKTAN SONRA ÇALIŞTIRMAK ZORUNDA MI?

EYT'lilerin emekli olduktan sonra çalışma imkanlarına dair yeni bir bilgi açıklayan Faruk Erdem, "EYT'liler emekli olduktan sonra mevcut işlerinde çalışmaya devam edebilirler dedik. Ancak bu tamamen işverenin inisiyatifinde bulunuyor. Emekli olan çalışanı yeniden işe almak gibi bir zorunluluk yok. Bazı işverenler emekli çalışan çalıştırmak istemeyebilir. O durumda EYT'liler emekli olduktan sonra kendilerine uygun başka işler bulmak durumunda kalabilirler." şeklinde konuştu. 

EYT'LİLERE SGK TOPLU ÖDEME YAPABİLİR!

EYT'lilerin SGK'dan toplu ödeme alabileceklerini söyleyen Faruk Erdem, "Ocak ayından itibaren EYT'liler emeklilik dilekçelerini vermeye başlayacaklar. E-devlet üzerinden başvuru alınacak mı bilemiyoruz. Ancak her iki seçenekte de bir anda 1,5 milyon kişinin emekli olmak istemesi bir iş yükü getirecektir. Emekli maaşına bağlanmalarda belki gecikme yaşanabilir. Lakin hiç telaş etmeye gerek yok. Emeklilik başvurusunu ne zaman yaparsanız bir sonraki ayın başından itibaren emekli maaşınız hesaplanır. Gecikme olmaz ama oldu diyelim SGK içerisinde biriken tüm parayı toplu olarak öder, kimsenin bir hak kaybı olmaz." dedi.