Emeklilik hesapları değişiyor! Bunu yapanlar 4 yıl geç emekli olacak!

Emekli olabilmek için gün sayan bazı çalışanlar son günler büyük bir hayal kırıklığı yaşamaya başladılar. Emeklilik hesapları yapanlar bir anda 5 yıl sonra emekli olabileceklerini öğrendiler. Kimlerin emeklilikleri sonraki yıllara ertelendi?

Emeklilik hesapları değişiyor! Bunu yapanlar 4 yıl geç emekli olacak!

Türkiye’de çalışanların emekli olma hayalleri son dönemlerde çok yoğun bir şekilde gerçeğe dönüşmeye başladı. EYT yasasının ardından çok sayıda çalışan emeklilik hakkı elde etti. Bu haklarını kullanmak isteyenler ise emeklilik işlemlerini başlattılar veya başlatmaya hazırlanıyorlar. Ancak bazı çalışanlar emekli olmak istediklerinde aldıkları yanıtla şok oluyorlar. Kendi hesaplamalarına göre prim günü şartını tamamlayan bu çalışanlar emekli olmak istediklerinde bu prim şartını tamamlamamış görünüyorlar. Kısa bir sorgulama yapıldığında ise bunun nedeni anlaşılıyor.

SGK’DAN KAÇMIYOR!

SGK son aylarda sahte sigortalara adeta savaş açtı. Bir iş yerinde çalışmamasına rağmen kurulan paravan şirketler üzerinden sigortalı gösterilen vatandaşların bu sigortalılıkları teker teker tespit ediliyor. SGK bunu tespit edebilmek için 2016 yılından itibaren kapsamlı bir proje uyguluyor. Bu proje ile beraber artık sigortalıların gerçekten çalışıp çalışmadıkları tespit ediliyor. Bu tespitin ardından SGK müfettişleri de inceleme yaparak ilgili sigortalıların sahte prim gün sayılarını düşüyorlar. Ödenen primler ise SGK’ya gelir kaydedilerek geri verilmiyor.

PRİM GÜN SAYISI EKSİLİYOR

Kendilerini sahte sigortalı olarak gösteren sigortalıların bu prim gün sayıları sistemden silindiği için bu kişilerin emeklilik hesapları tamamen değişiyor. Örneğin EYT’de 5000 prim günü ile emekli olacak bir sigortalının 4 yıl sahte sigortalı olduğu tespit edilmişse o 4 yıla karşılık gelen tüm süre prim gün sayısından eksiliyor. Bu kişi emeklilik hayali kurarken şimdi 4 yıl daha prim günü toplamak zorunda kalacak. Bu EYT’ller ya çalışmaya devam edecekler ya da dışarıdan prim ödeyerek kendilerini sigortalı göstererek emekli olacaklar. Her iki seçenekte de 4 yıl beklenmesi gerekecek.

EMEKLİ OLANLARIN FATURASI DAHA DA KABARIYOR

Sahte sigortalılık tespitinde emekli olmuş kişiler henüz emekli olmamış kişiler kadar şanslı olamıyorlar. Bu kişilerin emeklilik ile elde ettikleri tüm kazançlar haksız kazanç olarak değerlendiriliyor. Almış oldukları emekli maaşları, gördükleri tedavilerin masrafları, emekli bayram ikramiyeleri gibi tüm ödemeler yasal faizi ile geri isteniyor. Üstelik emeklilikleri de iptal ediliyor ve emekli olabilmek için yeniden prim günü toplamaları gerekiyor.

SONRAKİ HABER