Emeklilikte hizmete başlama tarihi engeli! EYT kapsamı dışında kalmamak için ilk işe giriş tarihi staj, çıraklık sigortası olanlar ne yapmalı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT düzenlemesi için hükümet düğmeye basmıştı. Ancak düzenleme daha çıkmadan büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Çünkü çıraklık sigortası ve staj tarihi kapsam dışında kaldı. Staj mağdurları ne olacak, son dakika çıraklık sigortası sayılacak mı, ne yapmak lazım?

EYT kapsamı dışında kalmamak için ilk işe giriş tarihi staj, çıraklık sigortası olanlar ne yapmalı?

EYT müjdesi için geri sayım başlarken ne yazık ki pek çok kişi daha şartlar açıklanmadan kapsam dışında kaldı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası hakkından yararlanmak isteyen kişilerin 8 Eylül 1999 senesi ve öncesinde prim ödemesi yapması şartı aranıyor. Ne yazık ki pek çok kişi bu konuda hatalı bilgilendirme nedeniyle kendisini EYT'li sanarken aslında EYT kapsamı dışında kalıyor. 

E devlet üzerinden yapılan SGK hizmet dökümü sorgulaması ile bu ekranda yer alan ilk işe giriş tarihi ne yazık ki yanıltıcı bir bilgi veriyor. Burada kendisi için ilk işe giriş tarihi 1999 ve öncesi olduğunu gören kişiler kendilerinin EYT'li olduğunu düşünüyor. Konu hakkında kritik açıklamayı ise SGK Uzmanı Özgür Erdursun yaptı. EYT konusunda Türkiye'nin en bilgili kişileri arasında yer alan Erdursun uyarıda bulundu ve EYT çıkmadan önce yapılması gerekenleri sıraladı. 

KİMLER EYT KAPSAMINDA, KİMLER EYT'Lİ DEĞİL?

Aslında EYT kapsamı için çok net bir yanıt bulunuyor. İlk prim ödeme tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler Emeklilikte Yaşa Takılanlar kapsamına giriyor. Bu noktada yanıltıcı olan ise kişinin ilk işe giriş tarihi ile hizmete başlama tarihi arasındaki karışıklıktan kaynaklanıyor. 

E-DEVLET EYT SORGULAMA! HİZMETE BAŞLAMA TARİHİ VE 4A TESCİL BAŞLANGIÇ TARİHİ FARKI NEDİR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin çıkartılacağı ilan edilirken pek çok kişi kapsam içerisinde olup olmadığını görmek için e-Devlet üzerinden sorgulama yapmaya başlamıştı. Ancak yanlış yapılan sorgulama nedeni ile aslında EYT kapsamı içerisine girmeyen kişilerde kendilerini EYT'li sanmış oldu. 

Emeklilikte hizmete başlama tarihi engeli! EYT kapsamı dışında kalmamak için ilk işe giriş tarihi staj, çıraklık sigortası olanlar ne yapmalı? - Resim : 2

EYT Kapsamı içerisine girip girmediğinizi öğrenmek için hizmet dökümü değil 4A Tescil Emeklilik Bilgileri sorgulaması yapmanız gerekiyor. E devlet şifresi ve kimlik belgesi ile sisteme girdikten sonra arama bölümüne 4A Tescil Emeklilik Bilgileri yazarak yukarıda yer alan ekrana ulaşabilirsiniz. Bu ekranda yukarıda yazan 4A tescil başlangıç tarihi bölümü ne yazık ki EYT için dikkate alınmamakta olup alt bölümde yer alan Hizmete Başlama Tarihi bölümü kullanılmaktadır. Bu tarih 8 Eylül 1999 ve öncesi ise EYT kapsamı içerisine girilirken sonrası ise ne yazık ki EYT kapsamı dışında tutulmaktadır. 

Emeklilikte hizmete başlama tarihi engeli! EYT kapsamı dışında kalmamak için ilk işe giriş tarihi staj, çıraklık sigortası olanlar ne yapmalı? - Resim : 3

EYT YASASI ÇIKMADAN NELER YAPILMALI, STAJ VE ÇIRALIK SİGORTASI OLANLAR KAPSAM İÇERİSİNE GİRECEK Mİ, YASAL HAKLAR NELER?

Konu hakkında açıklama yapan Özgür Erdursun, EYT çıktığında pek çok kişinin mağdur olacağını belirterek "Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılacak olan yasal düzenleme mağduriyetler ortaya çıkartacak. Hep söylüyorum. Stajyer ve çıraklara bir hak verilmeli. İlk işe giriş tarihleri 8 Eylül 1999 ve öncesi olsa dahi ne yazık ki bu kişiler EYT'li olmuyor. Staj başlangıcı vardır, tekrar tüm kollara tabi girişi varsa EYT'li olur ama sonrasında tüm kollara tabi çalışması varsa EYT'li olmaz. 

Yine aynı şekilde işe girişi vardır ama işvereni adına pirim yatırmamıştır. Bu kişilerin EYT çıkmadan hemen dava açması gerekiyor. Çok kişi hayal kırıklığı yaşayacak. Emekli olmayı bekleyen çok sayıda kişi emekli olamayacak" diyerek uyarıda bulundu.