Enflasyon 2022 yılında rekor kırdı, 2023 yeniden değerleme oranı tahmini alev aldı! 2023'te ne kadar çıkacak, ne zaman açıklanır?

Yeniden değerleme oranı tahmini açıklandı! 2022 senesinin açıklanan enflasyon rakamlarından hesaplanan 2023 yeniden değerleme oranı beklentisi ne kadar, yeniden değerleme oranı ne demek, ne zaman açıklanacak?

Enflasyon 2022 yılında rekor kırdı, 2023 yeniden değerleme oranı tahmini alev aldı!

Tüm dünyada enflasyon sorunu yaşanırken ne yazık ki enflasyonun en çok yükseldiği ülkelerin başında Türkiye yer almıştı. Enflasyonda yaşanan yükseliş için tepe noktası tartışması devam ederken yaşanan yükseliş nedeniyle ne yazık ki yeniden değerleme oranı için de rekor beklentisi oluştu. 

Yeniden değerleme oranı için hesaplama yapan Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, hesaplamada kullanılacak olan 3 aylık dönemde üretici enflasyonu sıfır bile olsa söz konusu rakamın yüzde 100 seviyesini aşacağını belirterek önlem alınmasını istedi. Söz konusu rakam vergi ve cezalara artış konusunda hesaplamada kullanılıyordu. 

YENİDEN DEĞERLEME ORANI NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Devletin tahsil etmiş olduğu trafik cezası, vergi, harç, tarife ve benzeri kalemler için her sene başında yapmış olduğu hesaplamada kullanılan zam oranına yeniden değerleme oranı adı verilmektedir. Bu rakam yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Yurtiçi Üretici Fiyatları Genel Endeksi'nde (Yİ-ÜFE) yaşanan değişimler üzerinden hesaplanır. 

Enflasyon 2022 yılında rekor kırdı, 2023 yeniden değerleme oranı tahmini alev aldı! 2023'te ne kadar çıkacak, ne zaman açıklanır?

Söz konusu oran Ekim ayında açıklanacak olan son enflasyon rakamı ile netleşmiş olur. Bugüne kadar açıklanan veriler üzerinden değerleme yapan Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl rakamların yeni bir rekora işaret ettiğini dile getirdi. 

Enflasyon 2022 yılında rekor kırdı, 2023 yeniden değerleme oranı tahmini alev aldı! 2023'te ne kadar çıkacak, ne zaman açıklanır? - Resim : 2

YENİDEN DEĞERLEME ORANI TAHMİNİ 2023 NE KADAR, YÜZDE KAÇ?

Bingöl bugüne kadar açıklanan veriler üzerinden yaptığı değerlendirmesinde “Mevcut mevzuat ve veriler ışığında, 2022 yılı için gerçekleşecek bu kadar yüksek yeniden değerleme oranı vatandaşın MTV, emlak vergisi ve diğer vergi kalemleri ile harç ve trafik cezaları başta olmak üzeri diğer pek çok idari para cezası ve yüksek araç muayene ücretleri altında ezilmesi anlamına gelecektir” diyerek 2023 yeniden değerlendirme oranı tahmini için son 3 aylık enflasyon verisinin sıfır çıkması halinde dahi rakamı yüzde 117,3 olarak hesapladı.