Enflasyon ve dolar kıvılcımı tüp fiyatlarına sıçradı rakamlar alev aldı o tarihten bu yana büyük mutfak tüpüne 55 TL zam yapıldı

Dolar kurunda yaşanan yükseliş enerji maliyetlerini arttırırken hem doğalgaz hem de kurda yaşanan yükselişle tüp fiyatları da zamlandı. Mutfak tüpü büyük tüp ve küçük piknik tüpü fiyatları Aygaz, Milangaz, İpragaz listesi açıklandı.

Enflasyon ve dolar kıvılcımı tüp fiyatlarına sıçradı rakamlar alev aldı büyük tüpe 55 TL zam yapıldı

Gelen rekor zamlar sonrasında vatandaşın mutfak giderleri katlanarak artmaya devam ederken bu rakamlar arasında tüp fiyatları da cep yakmaya başladı. Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaşın ardından enerji maliyetleri katlanarak artarken iç piyasada döviz kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişte zamları katladı. 

Enflasyonda yaşanan yükseliş vatandaşın alım gücünü düşürmeye devam ederken ne yazık ki yaşanan bu kayıp tüp hesabında da ortaya çıktı. Vatandaşın tüpe harcadığı rakam gelen zamlarla artmaya devam ederken böylelikle mutfak giderlerinde tüpün payı da büyük oranda artmış oldu. Kasım ayının sona ermesine sayılı günler kala tüp fiyatlarına yeni zam açıklandı. 

TÜP FİYATLARINDA SON DURUM NE, TÜPE ZAM VAR MI?

Evet, ne yazık ki tüp fiyatlarına Kasım ayında bir kere daha zam yapıldı. Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş enerji maliyetlerinde rekor yükselişe neden olurken bu da benzin, motorin, LPG otogaz ve doğalgaz fiyatlarında sert bir yükseliş yaşanmasına neden olmuştu. Yaşanan yükseliş ne yazık ki tüp fiyatlarına da yansıdı. Yapılan açıklama ile tüpe yeni zam ilan edilirken tüp fiyatları mutfakta vatandaşa yeni bir yük getirmişti. 

Enflasyon ve dolar kıvılcımı tüp fiyatlarına sıçradı rakamlar alev aldı o tarihten bu yana büyük mutfak tüpüne 55 TL zam yapıldı

Gelen yeni zam sonrası 2 kg piknik tüpü fiyatı 62 TL seviyesine yükselirken 12 KG mutfak tüpü fiyatı ise 309 TL seviyesine fırladı. Ticari tüp fiyatları da gelen zamlardan etkilenirken 24 KG ticari tüp fiyatı da gelen zamdan sonra 625 liraya yükseltilmiş oldu. 

Enflasyon ve dolar kıvılcımı tüp fiyatlarına sıçradı rakamlar alev aldı o tarihten bu yana büyük mutfak tüpüne 55 TL zam yapıldı - Resim : 2

2022 senesine adeta zam yağmuru ile giren tüp fiyatları Şubat ayının hemen başında 250 TL barajını aşarak büyük şaşkınlık yaratmıştı. Tüp fiyatları gelen zamdan sonra 5 Şubat 2022 tarihinde 254 TL seviyesini görmüştü. O tarihten bu yana çok sayıda zam ve indirim gören tüp fiyatlarına yeni zam ilan edilirken büyük tüp fiyatı 309 TL seviyesini gördü. Böylelikle büyük tüpe son 9 ayda gelen zam tutarı 55 lira olarak gerçekleşti. 

SONRAKİ HABER