EPDK Başkanından elektrik faturası indirimi açıklaması!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz bir açıklama yaparak elektrik faturalarına yansıyacak indirim uygulanacağını duyurdu.
EPDK Başkanından elektrik faturası indirimi açıklaması!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından geçtiğimiz hafta 40 şirket hakkında soruşturma açılmıştı. Azami Uzlaştırma Fiyat (AUF) mekanizması üzerinden şirketler EPİAŞ’a sehven veya kasıtlı olarak gerçek dışı bildirimlerde bulunmuşlardı. Bunun neticesinde de EPDK bu 40 şirketin toplamda 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 TL geri ödemesi kararını duyurmuştu. Yasal faizi ile beraber 11 milyar lirayı aşan bu tutar vatandaşların elektrik faturalarına yansıtılacaktı.

YÜRÜTME DURDURMA KARARI YOK

Konuta dair bir açıklama yapan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Bu 40 şirketin bahsedilen rakamları mutlak surette ödeyecekler. İdari soruşturma da ayrıca devam edecek. Basında AUF mekanizması için yürütmenin durdurulmasına dair bir karar çıktığı iddia ediliyor. Bu iddialar da doğru değil. Bu tip haberlere vatandaşlarımız itibar etmesinler. Hukuki açıdan bizim en küçük bir tereddüdümüz yok.” dedi.

ŞİRKETLER DERS ÇIKARSIN

EPDK’nın kararını eleştirenler olduğunu belirten Mustafa Yılmaz, “EPDK olarak aldığımız bu kararı siyasi veya çıkar amaçlı eleştirenler var. Bu süreçten bahsi geçen şirketler ders çıkarmalıdırlar. AUF’u sabote ederek tüketiciye ekstra maliyet yükü getirecek uygulamalardan kaçınmalılar. Biz buna asla izin vermedik, vermeyiz.” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİK FATURALARINA YANSIYACAK

Şirketlerden tahsilatlara başladıklarını söyleyen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Geri ödeme yapmasını beklediğimiz şirketlerden biz EPDK olarak tahsilata başladık. Geri ödeme süreci başlamıştır ve şu ana kadar da 1 Milyar TL’ye yakın bir tutar da tahsil edilmiştir. Bu bir ceza değil. Biz şirketlere ceza kesmedik. Haksızca alınmış bir meblağ var ve bunun geri iadesine karar verdik. Ödemeye yanaşmayan şirket olur mu bilmiyorum ama eğer olursa EPİAŞ’taki alacaklarından ve teminatlarından kesinti yaparız. Bu para mutlak surette iade edilecek. 11 Milyar TL’lik bu tutar da tüketicilerin maliyetlerinde düşüş yapılmasını sağlayacak.” şeklinde konuştu.