Eşinden Boşanmış, Boşanma Aşamasında Olan Kadınlar Dikkat: Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır?

Eşinden boşanmış kadın dul maaşı nasıl alır yazımızda belirttik. Sizler de haberimizi inceleyerek eşinden boşanmış kadının dul maaşı alması hakkında merak ettiğiniz, kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Eşinden Boşanmış, Boşanma Aşamasında Olan Kadınlar Dikkat

Eşinden boşanmış kadının dul maaşı alabilir mi? Eşi vefat eden, hiçbir maddi gelire sahip olmayan kadınlar dul maaşından yararlanabilir. Yardım desteği alan kadınlar çalışma hayatına başladıkları an maaşları hemen kesilir. Başka biriyle evlenen kadınlar da dul maaşı alamaz. İş gücüne katılmayan kadınlar için verilen devlet desteği sayesinde günümüzde pek çok kadın geçimini rahatlıkla sağlayabilmektedir.

Dul Maaşı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dul maaşı için gerekli evraklar şunlardır:

 • Dilekçe

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği

 • Muhtaçlık belgesi

 • Veraset ilamının orijinali ve noter onaylı kopyası

 • Emekli maaş sistemi katılım formu

 • Vefat eden eşin nüfus cüzdanı ve 2 adet vesikalık fotoğrafı

Dul Maaşı Alma Kriterleri Nelerdir?

Eşinden Boşanmış, Boşanma Aşamasında Olan Kadınlar Dikkat: Eşinden Boşanmış Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır?

Dul maaşı aşağıda belirten kriterlere göre verilmektedir:

 • Vefat eden eşin çocuğu yoksa maaşın %75'i eşe verilir.

 • Vefat eden işin çocuğu varsa maaşın %50'si eşe verilir. Vefat eden eşin çocuğu varsa maaşın %25'i çocuk ya da çocuklara verilebilir.

Zamlı ve güncel dul maaş tutarları değişmekte olup bu maaş iki ayda bir ödenir. Eşinden boşanmış dul kadın maaşına her sene belirli oranlarda zam yapılmakta olup kadın ve erkek kullanıcılar için geçerli bir maaş sistemidir. Engelliler dul maaşından ömür boyu faydalanabilir. Tam teşekküllü hastaneden alınan raporla birlikte engelli olduğunuzu ispat ederek devletin tanıdığı eşinden boşanmış kadının dul maaşı alması hakkından rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Dul Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Dul maaşı sorgulama işlemi e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. Dul maaşı alma başvurusunda bulunan kişiler www.turkiye.gov.tr üzerinden işlem sonucuna kısa sürede erişebilir. Sisteme giriş yapmak için e-devlet şifresine sahip olmalısınız. Daha önce e-devlet sistemini kullanmayan kişiler PTT şubesinden belirli ücret karşılığında şifre talebinde bulunabilir. Aldığınız şifre, kimlik numarası ile birlikte sisteme giriş yaparak işlemin adını arama çubuğuna yazınca gerekli sayfalar açıldıktan sonra sonucu hızlı, rahat şekilde öğrenebilirsiniz.

Dul Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

Eşinden boşanmış kadının dul maaşı alması şartları şunlardır:

 • Vefat eden iş en az 5 sene sigortalı olarak çalışmalıdır.

 • Vefat eden işin prim borcu bulunmamalıdır.

 • Vefat eden eş en az 9.000 günlük primini ödemiş olmalıdır.