Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar?

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi ne kadar yazımızda hazırladık. Sizler de ev hizmetinde çalışanların sigorta primi hakkında bilgi almak istiyorsanız sayfamızı inceleyebilir; ev hizmetleri çalışan sigorta prim desteğinden faydalanabilirsiniz.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar?

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi miktarı en az 620 liraya çıkmıştır. Ayda 10 günden az çalışan bir günden fazla çalışanların primleri farklıdır. İster bir gün ister 10 gün isterse daha fazla çalışsın ev hizmetinde çalışanlara sigorta yapılması zorunlu tutulmuştur. Bir gün olsa bile zorunludur. Ev içinde yaşayanlar tarafından yapılan yemek, çamaşır, bulaşık, ütü, temizlik, alışveriş, bahçe işi, yaşlı, çocuk, özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işleri ev dışındaki bireyler tarafından gerçekleştirilirse ev hizmeti sayılmaktadır. Bu işleri yapanlara Sosyal Güvenlik Kurumu gereğince SGK primi ödenmektedir. Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi miktarı bu kişilerin sigortalı koşulları bir ay içinde 10 günden az ya da 10 günden fazla olmak üzere değişkenlik gösterir. Evin içinde bir ay içinde on günden az çalışan kişiler iş kazası meslek hastalığına karşı çalıştırılan kişi tarafından sigortalanmak zorundadır. Kişileri ayda 10 günden az sigortalı olarak çalıştıran kişiler işveren grubunda yer almaz.  

Kimler Sigorta Primi Hakkından Faydalanabilir?

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar?

Sigorta primi desteğinden faydalanan kişiler sigortalılar, iş kazası ve meslek hastalığı yaşayanlardır.   Sigortalı çalışan kendi isteğine göre kendisi de prim ödeyerek emeklilik ve genel sağlık sigortası yaptırabilir. Yabancı uyruklu kişiler ev hizmetlerinde 10 günden az çalıştırılamaz. Çalıştırıldığı tespit edildiğinde çalıştıran işverene ciddi oranda ceza kesilir. Ev işinde çalışan bir ayda 10 gün ve üzerinde çalışıyorsa çalıştıran kişi işveren konumuna geçer. İşveren genel sağlık sigortası ve emekliliği kapsayan sigorta haklarını çalışana yapmak zorundadır. Ayda 10 günden fazla çalışanlar işverenlerin 5 puanlık prim indiriminden yararlanabilir. Günümüzde ortalama prim tutarı 625 TL'dir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Primleri Ne Kadardır?

Ev hizmetlerinde çalışanların primleri 10 günden az ve 10 günden fazla olma durumuna göre değişir. Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi miktarı ayda bir gün çalışana 3.34 liradır. Ayda 5 gün çalışana 16.7 lira, ayda 9 gün çalışana 30.6 lira prim ödenir.