Evde bakım maaşı yatan iller listesi 11 Ağustos!

Evde bakım maaşı yatan iller listesi için yoğun bir şekilde sorgulama yapılıyor. Evde bakım maaşı yattı mı? Evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Evde bakım parası kaç TL oldu? İşte evde bakım parası için Ağustos ayı ödeme bilgileri...

Evde bakım maaşı yatan iller listesi 11 Ağustos!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara sağlanan sosyal yardım imkanlarından birisi de evde bakım maaşı oluyor. Bu sosyal yardımdan çok sayıda vatandaş yararlanırken şartları karşılayanlara her ay ödeme yapılıyor. Peki evde bakım maaşı nedir? Bu sosyal yardımı kimler alabilir? Ödemeler ayın hangi gününde yapılır? Ağustos ayı ödemeleri başladı mı? Evde bakım parası kaç TL oldu?

EVDE BAKIM PARASI NEDİR?

Evde bakım parası olarak bilinen sosyal yardım bakıma muhtaç vatandaşların bakımlarının devlete ait bir kurum yerine aile ortamında sağlanmasını amaçlamaktadır. Bu şekilde eğer ailelerde bakıma muhtaç bireyler ay ise onların bakımlarının sağlanması için her ay belirli miktarda ödeme yapılıyor. Bu ödemeleri alanlar bakıma muhtaç yakınlarının bakımlarını yapıyorlar. Bu şekilde hem o ailelere maddi destek olunuyor hem de bakıma muhtaç aile bireyi aile ortamından kopmak zorunda kalmıyor.

EVDE BAKIM PARASI AYIN HANGİ GÜNÜ ÖDENİR?

Evde bakım maaşı için standart bir ödeme günü yoktur. İl bazında ödemeler yapıldığı için bir ilde ödeme yapıldığı gün bir başka ilde evde bakım parası ödemesi yapılmamış olabilir. Bazı özel istisnai durumlar haricinde evde bakım parası ödemeleri her ayın 15’inden sonra yapılmaktadır. Bu ödemeler aylık yapılmakta olup direkt olarak hak sahiplerinin banka hesaplarına aktarılmaktadır.

EVDE BAKIM PARASI YATTI MI, NASIL ÖĞRENİLİR?

Evde bakım parasının banka hesabına yatıp yatmadığını yani ödemelerin yapılıp yapılmadığını sorgulamanın bazı yöntemleri vardır. E-devlet sistemi üzerinden bu sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca kişiler banka hesaplarını kontrol ederek bu ödemelere dair bilgi alabiliyorlar. Evde bakım maaşını Ziraat Katılım’dan alan kişiler ise 4747’e “BAKIYE” yazıp SMS atarak evde bakım parası aylık ödemesinin yatıp yatmadığını öğrenebiliyorlar.

EVDE BAKIM PARASI KAÇ TL OLDU?

Evde bakım parasının kaç TL olduğu da merak edilen bir konu olarak araştırılıyor. Temmuz 2022 döneminde sonra evde bakım maaşına zam uygulandı. Buna göre artık evde bakım maaşı 3.340 TL olarak hak sahiplerine ödeniyor. Bu da bugünün Türkiye’sinde vatandaşların aile bütçelerine ciddi bir katkı oluyor.

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER LİSTESİ!

Evde bakım parası Ağustos ödemeleri ile alakalı olarak şu ana kadar herhangi bir bilgi gelmedi. Ödemelerin gelecek haftadan itibaren yapılması bekleniyor. Ödemeler yapıldıkça evde bakım parası yatan iller listesi oluşturulup güncellenecektir.