Eylül ayı enflasyonu ve Ekim 2022 resmi kira artışı zam oranı tahmini beklentisi açıklandı! Ekim'de enflasyon yüzde kaç açıklanacak, çıkacak?

Ekim ayına sayılı günler kala TÜİK TEFE TÜFE Eylül 2022 resmi kira artışı zam oranı ile Ekim ayı enflasyonu için geri sayım başladı. Peki, enflasyon yüzde kaç çıkacak, beklentiler ne yönde?

Eylül ayı enflasyonu ve Ekim 2022 resmi kira artışı zam oranı tahmini beklentisi açıklandı!

Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puan faiz indirimi sonrasında gözler Eylül ayı enflasyon verisine çevrildi. TÜİK TEFE TÜFE Eylül ayı enflasyonu rakamı ile beraber aynı zamanda milyonlarca memur ve emekli için beklenen 2023 yılı için uygulanacak olan yıl sonu enflasyon farkı zammı rakamı için bir veri daha kesinleşmiş olacak. 

Yine açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE oranı da işyeri, ofis, dükkan kirası ödeyecek kişiler için uygulanacak resmi zam oranı olarak kullanılacak. Piyasalar ise ekonominin yol haritasını çıkartmak ve yatırımlarına yön vermek için açıklanacak olan rakamı bekliyordu. 

2022 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Ne yazık ki ekonomistler Ekim ayının ilk haftasında açıklanacak olan Eylül ayı resmi kira artışı zam oranı için yükselişin devam edeceği görüşünü paylaştılar. Konu hakkında açıklama yapan ekonomist Şenol Babuşçu "Enflasyon üç ay daha artmaya devam edecek. Eylül, ekim ve kasım ayı enflasyonu yüksek çıkacak. Enflasyonun yıl sonunda 85-90 arasında çıkmasını bekliyorum. Aralık ayından itibaren baz etkisi nedeniyle geriye doğru sayım başlayacak. Seçime 65-70 arasında bir enflasyonla gireceğiz" diyerek merak edilen rakamı duyurdu. 

Eylül ayı enflasyonu ve Ekim 2022 resmi kira artışı zam oranı tahmini beklentisi açıklandı! Ekim'de enflasyon yüzde kaç açıklanacak, çıkacak?

TÜİK TEFE TÜFE EYLÜL AYI ENFLASYONU VE EKİM 2022 RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan rakamlar Ekim ayının ilk haftası içerisinde açıklanırken bu tarih Pazartesi günü olarak ilan edildi. TÜİK TEFE TÜFE Ekim ayı enflasyonu 3 Ekim 2022 Pazartesi günü saat 10:00'da ilan edilecek.