Eylül maaşlarından 750 TL ve 1.000 TL kesinti yapılacak! İşte yıl sonuna kadar maaşları düşecek çalışanlar!

Çalışanların Temmuz ayında aldıkları maaş zamların bir kısmı gelir vergisi ile kesiliyor. Peki hangi çalışanların maaşları Eylül ayından itibaren kaç TL düşecek? İşte yapılan son maaş hesaplamaları...

Eylül maaşlarından 750 TL ve 1.000 TL kesinti yapılacak çalışanlar kimler?

Çalışanların maaşlarından yapılan vergi kesintileri büyük bir sorun olmaya başladı. Temmuz ayında maaş zammı alan çalışanlar vergi dilimi ve basamaklarında değişiklik yapılmayınca zamların bir kısmı vergi kesintisi olarak geri alınmaya başlıyor. Eylül maaşı ile beraber maaşlar kesintiye uğrayacak. Eylül, Kasım ve Aralık aylarında uygulanacak vergi kesintilerini hesap uzmanları hesapladılar.

BRÜT MAAŞ ÜZERİNDEN HESAPLAMA YAPILIYOR!

Çalışanların maaşlarına dair vergi kesintileri için brüt maaşlarına bakılıyor. Ocak ve Temmuz aylarında maaş zammı yapılan çalışanların gelirleri arttığı gibi daha yüksek vergi dilimine girmeleri gerçekleşti. Bunun sonucunda da net maaşlarda azalmalar kaydediliyor. Çalışanların brüt asgari ücret kadar olan gelirleri yani 6.471 TL’lik kısmı vergiden muaf tutuluyor. Ancak bu bile maaşların kesintiye uğramasını engelleyemedi.

KİMLERİN MAAŞLARINDAN KAÇ TL KESİNTİ YAPILACAK?

12.000 TL brüt maaş alan bir çalışanın net maaşı ocak ayında 9.254 TL’ydi. Ancak bu çalışanın vergi dilimine girmesi ile beraber Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık maaşı 8.504 TL’ye düşecek. Bu çalışanın net maaş kaybı aylık 750 TL olacak ve 4 aylık kaybı ise 3.000 TL’yi bulacak.

15.000 TL brüt maaş alan bir çalışanın 11.399 TL’den yıllık geliri 136.788 TL olacaktı. Ancak yüksek vergi diliminden dolayı bu çalışanın Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık maaşları 10.342 TL’ye düşecek. Yaklaşık aylık 1.000 TL’lik kayıp meydana gelecek.

Düşük maaş alanlardan kesintiler de düşük olabiliyor. 8.000 TL brüt maaşı olanlar 6.395 TL net maaş almaları gerekiyor. Ancak yıl içerisinde vergi dilimine girdikleri için bu çalışanların maaşları Kasım ayından itibaren yıl sonuna kadar aylar içerisinde farklı farklı kesintiye uğrayacak. Kasım ayında maaşları 6.192 TL’ye düşecek olan bu çalışanların Aralık maaşları ise 6.052 TL olarak ödenecek.

VERGİ DİLİMLERİ YÜKSELTİLİR Mİ?

Çalışanların vergi dilimlerine dair şikayetleri sendikalar tarafından dile getiriliyor. Ancak şuy ana kadar bu konuda ne atılmış bir adım ne de yapılmış bir açıklama var. En azından Eylül ayından itibaren maaşlarda kesintiler yaşanması şimdilik garanti görülüyor. TBMM açıldıktan sonra yasal düzenleme yapılırsa çalışanların maaşlarındaki kayıplar telafi edilebilecek.