EYT, asgari ücret zammı, maaşlara vergi indirimi! Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tek tek açıkladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin gündemde geniş yer tutan konulara dair çok önemli açıklamalar yaptı. Bakan Bilgin EYT, asgari ücret zammı ve vergi dilimi düzenlemesine dair son gelişmeleri açıkladı.

EYT, asgari ücret zammı, maaşlara vergi indirimi! Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tek tek açıkladı!

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın merakla beklediği konulara dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. EYT düzenlemesine dair yapılan çalışmalarda gelinen son noktayı açıklayan Bakan Vedat Bilgin asgari ücret zammına dair de son durumu paylaştı. Ayrıca çalışanların maaşlarının vergi dilimine girmelerinden dolayı kesintiye uğraması sorununu da değerlendiren Bakan Bilgin bu konuda da yeni bilgileri açıkladı.

EYT'LİLERİ SEVİNDİRECEK AÇIKLAMA

EYT düzenlemesine dair çok yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeklilikte yaşla takılanlarla alakalı olarak yaşanan sorunda çok önemli gelişmeler var. EYT’de çözüm aşamasına geldik. O dosyayı tamamladığımızda bir basın toplantısı veya farklı bir şekilde bunu Türk kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.

EYT’de beklentilerin farkında olduklarını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “EYT sorunu 1999 tarihinden önce işe girenlerin yaşamış oldukları bir sorundu. Prim gün sayılarını ve yıllarını tamamlamış olan vatandaşlarımız yaş barajına takılıyordular. Emeklilikte yaşın yükseltilmek istenmesi ile bu sorun ortaya çıktı. Biz bunu sorun olmaktan çıkarıyoruz. Nasıl yapacağımızı da günü geldiğinde detaylarıyla açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA SON DURUM

Asgari ücret zammı ile de alakalı olarak bir açıklama yapan Bakan Vedat Bilgin, “Asgari ücret zammı ile alakalı olarak artık vatandaşlarımız bizim onların haklarını gözettiğimizden eminler. 2022 başında asgari ücrete yüzde 50 dolaylarında zam yapmıştık. Yıl içerisinde baktık ki bir ara zam gerekli hale geldi. Hiç yıl sonunu bekleyelim demedik ve Temmuz ayında yüzde 30 oranında bir zam daha yaptık. Ocak ayı için yine asgari ücrete zam yapılacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Enflasyon rakamları incelenir, ne kadar kayıpları olmuş değerlendirilir. Bunun üzerine işveren nasıl bir katkı sunabilir, biz devlet olarak ne yapabiliriz bunlara bakıp hakkaniyetli bir asgari ücret zammı yaparız.” şeklinde konuştu.

ÇALIŞANLARIN VERGİ SORUNLARI ÇÖZÜLÜYOR

Çalışanların vergi dilimleri ile alakalı olarak da sorun yaşandığını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Çalışanlarımız toplu sözleşmelerin başlangıcında aldıkları ücretleri toplu sözleşmenin sonunda da almak istiyorlar. Bu olağan bir taleptir. Vergi dilimlerindeki artış ile alakalı olarak düzenleme yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerimiz var. Çok önemsediğimiz bir konudur. Bu vergideki oynaklığı sona erdirip düşük ücretlilerin bir de vergi ödemek zorunda kalmalarını önlemeyi amaçlıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı ile bu meseleyi görüştüm ve olumlu da cevap aldım. Gereken yapılacaktır.” dedi.