EYT Çıkacak mı, Kimleri Kapsıyor? 14 Temmuz EYT'de Son Durum

Ortalama 5 milyon EYT'li hükümetten yapılacak açıklamalara odaklandı. EYT çıkacak mı, kimleri kapsıyor? 14 Temmuz EYT'de son durum.

EYT Çıkacak mı, Kimleri Kapsıyor? 14 Temmuz EYT'de Son Durum

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olan milyonlarca kişiyi kapsıyor. EYT'li vatandaşlar uzun yıllardır her alan haklarını aramaya devam ediyorlar. Emekli olmak için gereken prim gün sayısını doldurup da yaşı gelmediği için emekli olamayanlar uzun yıllardır Türkiye gündeminde. Ortalama 5 milyon EYT'liyi ilgilendiren konuda peş peşe açıklamalar geldi.

Katıldığı bir televizyon programında EYT konusuna değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesine ilişkin açıklamasında , “Emeklilikte Yaşa Takılanlar yıl sonuna kadar çözmek istediğimiz dosyalardan biri” ifadelerini kullandı.

EYT Çıkacak mı, Kimleri Kapsıyor? 14 Temmuz EYT'de Son Durum

Diğer yandan AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında EYT konusuna değindi ve "EYT'li kardeşlerimizin durumunu ele alarak 2022'de bunları neticelendireceğiz. 3600 ek gösterge ile ilgili neticeleri görüyoruz. Bu yasa artık uygulanıyor. İnşallah bu konuyla ilgili de söylediğimiz üzere, ekim ayında Meclisimiz açıldığında hemen gündemimize sözleşmeli personelin mali ve sosyal haklarının ele alınması ve kadro hakkının ele alınması suretiyle bu kesimin durumlarının yasayla netleştirilerek daimileştirilmesi söz konusu olacak." açıklamasında bulundu.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999 tarihi dahil olmak üzere bu tarihten önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, özel banka emekli sandığı kapsamında sigortalı olanlar EYT kapsamında sayılıyor. Bu tarihten sonra yapılan değişiklik ile sigortalılık süresi, prim günü, hizmet süresinin yanı sıra kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş koşulu getirildi.