EYT düzenlemesinde detaylar belli oluyor! EYT'lilerin emekli maaşları aylık kaç TL'den başlayacak?

EYT düzenlemesi ne zaman çıkacak, belli oldu mu? EYT düzenlemesi ertelendi mi? EYT ile kimlere emeklilik hakkı tanınacak? EYT düzenlemesinde prim tamamlama imkanı verilecek mi? EYT ile emekli olacakların maaşları kaç TL olacak? İşte EYT ile merak edilen soruların güncel cevapları...

EYT'lilerin emekli maaşları aylık kaç TL'den başlayacak?

Milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesine dair artık somut gelişmeleri görmeyi bekliyorlar. Süreç uzadıkça meselenin çözümsüz kalacağından endişelenen vatandaşlar bir an önce açıklama yapılmasını bekliyorlar. Peki EYT düzenlemesinde son durum ne? EYT düzenlemesi kimleri kapsayacak? EYT düzenlemesi ile prim tamamlama hakkı verilecek mi? EYT'lilerin maaşları kaç TL olacak? İŞTE EYT ile alakalı tüm merak edilenler...

EYT DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

EYT düzenlemesine dair şu anda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bir çalışma yürütülüyor. Ancak bu çalışmaların ne seviyede olduğuna dair yapılan bir somut açıklama yok. Son olarak Çalışma Bakanı Vedat Bilgin bir açıklama yaparak EYT düzenlemesinin yıl sonuna yetiştirilmeye çalışıldığını ama eğer yetiştirilemezse 2022 yılının Ocak veya Şubat ayında tamamlanarak yürürlüğe gireceğini söyledi. Buna göre EYT düzenlemesi için biraz daha beklemek gerekecek. 

EYT İLE KİMLER EMEKLİ OLABİLECEK?

EYT düzenlemesinin ana hedef noktası 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan çalışanlar oluyor. Eğer bu vatandaşların prim ve sigortalılık şartları tamamlanmış ve sadece yaşı bekliyorsa EYT düzenlemesi ile emeklilik hakkı elde edecekler. Ancak SGK sisteminde şu anda henüz EYT kapsamında olmayan ama EYT kapsamına girebilecek vatandaşlar da bulunuyor. Bunlar da EYT'nin nimetlerinden yararlanabilecekler. Hizmet borçlanması yapılarak sigorta başlangıç tarihlerini 9 Eylül 1999 öncesine taşıyabilenler de bu imkanı kullanıp erken emekli olabilecekler.

PRİM TAMAMLAMA HAKKI VERİLECEK Mİ?

SGK mevzuatında bazı özel durumlarda hizmet borçlanması yapabilme imkanı vatandaşlara veriliyor. Örneğin kadınlar 3 çocuğa kadar 2'şer yıldan toplam 6 yıl hizmet borçlanması yapabiliyorlar. Erkekler ise askerde geçen süre kadar borçlanma imkanına sahipler. Bunlar kullanılıp eksik primler tamamlanabilir. Buna ek olarak sadece EYT'lilerin yararlanabilecekleri bir prim tamamlama imkanı da EYT düzenlemesine girebilir. Bunun detaylarını EYT düzenlemesi TBMM'ye sunulup kanun teklifi metni ortaya çıktığında kamuoyu öğrenebilecek. 

EYT'LİLERİN MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

EYT'lilerin emekli edilmeleri halinde maaşlarının ne kadar olacağı da merak ediliyor. Bu konu da en çok kafa karıştıran meselelerden birisi oldu. EYT'liler 3 ayrı kanun dönemine ait primlere sahipler. 1999 öncesi, 2008 öncesi ve 2008 sonrası için üç ayrı emekli maaşı hesaplama formülü bulunuyor. Bundan dolayı bu 3 dönem ayrı ayrı hesaplanıp birleştirilerek emekli maaşı ortaya çıkacak. Yapılan örnek hesaplamalara göre EYT'lilerin emekli maaşlarının 5.000 TL'den başlayıp 9.500 TL'ye kadar çıkabileceği bildirildi.