EYT düzenlemesinde herkesin merak ettiği detay ortaya çıktı! EYT Bağ-Kurlular nasıl emekli olacak?

Son dönemlerde gündemde yer alan EYT düzenlemelerine ilişkin çalışmalar sürüyor. Bakan Vedat Bilgin, masada tek formül olduğunu söylemişti. Bununla birlikte Bağ-Kur çatısındaki vatandaşların nasıl emekli olacağı merak konusu oldu. İşte detaylar…

EYT düzenlemesinde herkesin merak ettiği detay ortaya çıktı

Son dönemlerde vatandaşın gündeminde emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için atılan düzenleme adımları yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamada EYT konusunun da masalarında çözülmeyi bekleyen bir dosya olduğunu belirtmiş ve bu sorunun 2022 yılsonuna kadar çözüleceğini ifade etmişti.

Bununla birlikte EYT düzenlemeleri merak edilirken, çalışmalarda birçok formülün ele alındığına dair söylentiler gündeme gelmişti. Bakan Bilgin ise masada tek formül olduğunu belirtti. Bunun üzerine Bağ-Kur çatısındaki vatandaşların bu tek formül üzerinden nasıl emekli olacağı da merak konusu oldu. EYT’li Bağ-Kurlu vatandaşlar nasıl emekli olabilecek? İşte detaylar…

BAĞ-KURLULAR NASIL EMEKLİ OLACAK?

Bakan Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada EYT çalışmalarında masada tek formül olduğunu duyurmuştu. Bu açıklama ile birlikte milyonlarca vatandaş hangi şartlarla emekli olabileceğini araştırmaya başladı. EYT düzenlemelerinin yılsonuna kadar tamamlanması ve TBMM’ye gelmesi beklenirken, SGK Başmüfettişi İsa Karakaş, konuya ilişkin olarak Youtube kanalında açıklamalarda bulundu. Karakaş söz konusu açıklamalarında, EYT Bağ-Kurlu vatandaşların emekli olabilmeleri için gerekli şartları da açıkladı.

İSA KARAKAŞ’IN AÇIKLAMALARI

EYT düzenlemesinde herkesin merak ettiği detay ortaya çıktı! EYT Bağ-Kurlular nasıl emekli olacak?

İsa Karakaş konuya ilişkin açıklamasında “Bildiğiniz üzere EYT’li sayılmak için temel koşul 8 Eylül 1999 tarihi. Yani bu tarih ve öncesinde hizmetleriniz geriye gidiyorsa siz EYT kapsamında bulunmaktasınız. Peki EYT kapsamında bulunmakla birlikte diyelim ki tüm EYT’lilerin savunduğu formülsüz çözüm olan önceki Bağ-Kur kanunu kapsamında emeklilik ise bu durumda iki emeklilik şartı var. Birinde yar var, diğerinde yaş yok” dedi.

EYT BAĞ-KUR İÇİN KOŞULLAR NELER?

Karakaş açıklamalarının devamında ise “Normal bir Bağ-Kur emekliliğiyle emekli olmak istiyorum, eski EYT mağduriyetine yol açan 4447 yasa silindi diyelim ve eski şartlar getirildiği takdirde normal emeklilere Bağ-Kurluların emekli olması için kadınların en az 20 yıl hizmetinin bulunması, erkeklerin ise 25 yıl hizmetinin bulunması halinde EYT yasasından faydalanabilecek. Peki ikinci koşul nedir? İkinci koşul, kadınlarda 50 yaş şartı, erkeklerde 55 yaş şartı var ve sadece 15 yıllık Bağ-Kur hizmeti aranmaktadır” dedi. EYT formülünde kadınların 7.200 ve erkeklerin 9.000 gün primi varsa Bağ-Kurluların emekli olacağı ifade ediliyor.