EYT kulisleri hareketlendi, emeklilik koşulları sızmaya başladı! 50 yaş sınırı, prim şartı ve borçlanma kararı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile alakalı olarak düzenleme çalışmaları devam ederken kulislere yeni bilgiler sızdı. EYT kulislerine göre Çalışma Bakanlığı’nın EYT düzenlemesinin teknik detaylarında neler olacak? Kimler emeklilik hakkı elde edecekler?

EYT kulisleri hareketlendi, emeklilik koşulları sızmaya başladı!

EYT düzenlemesinin tamamlanarak tüm detaylarının belli olmasını milyonlarca vatandaş bekliyor. Ancak bu oldukça kapsamlı bir çalışma olduğu için süreç de buna bağlı olarak uzun sürüyor. EYT düzenlemesinin detaylarının belli olması için son 1 ay kaldı. 1 ay içerisinde bu düzenlemenin tüm teknik detayları kamuoyu ile paylaşılacak. Ancak EYT kulislerine çok önemli bilgiler sızdı. İşte EYT düzenlemesinde yer alacak çok kritik detayları...

50 YAŞ ALTINA EMEKLİLİK YOK!

Prensip olarak yapılacak olan EYT düzenlemesinde 50 yaş altı için emeklilik hakkı verilmesi gibi bir durum sözkonusu olmayacak. EYT düzenlemesi ile bir tarafı yaparken diğer tarafı yıkmamak için azami gayret gösteriliyor. 1990’lı yılların önemli sorunlarından olan genç yaşta emeklilik sürecine geri dönülmeyecek. Bunun için de EYT ile emekli olacakların 50 yaş sınırının üzerinde yer almaları istenecek. Yapılan hesaplamalara göre yaklaşık 900 bin vatandaş bu şekilde emekli olabilecekler.

STANDART PRİM ŞARTI GETİRİLECEK!

EYT düzenlemesi ile yeni mağdurlar yaratmamak için prim şartlarında çeşitlilik de kaldırılacak. Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaya göre 5900 prim günü ile emekli olunabilecek. Bu prim şartını yerine getiremeyenler ise bu süreleri ne zaman tamamlarlarsa o zaman emeklilik başvurusu yaparak emekli olabilecekler.

BORÇLANMA İMKANI RAFA KALKTI!

Prim gün süreleri eksik olan EYT’lilerin bu eksiklikleri tamamlamaları için ekstradan kendilerine bir hizmet borçlanması imkanı konuşuluyordu. Kulislere sızan bilgilere göre bu seçenek tamamen rafa kaldırıldı. Hizmet borçlanması yapma hakkı olanlar bu haklarını kullanabilecekler ama hakkı olmayanlara ekstradan geçmiş işlemiş günler için borçlanma imkanı sağlanmayacak. Bu eksik primlerin tamamlanması için vatandaşların ya isteğe bağlı sigortalı olmaları ya da çalışmaya devam etmeleri gerekecek.

EMEKLİLİK ŞARTLARI ESNETİLMEYECEK!

EYT düzenlemesi ile emeklilik şartlarında bir esnetilme sürekli gündemde tutuluyordu. Kulislerden gelen şartlara göre yaş, prim ve sigortalılık süresi şartları EYT’lilerden talep edilecek. Bu şartlardan birisinin yerine getirilmemesi emekliliğe engel olacak. Ancak yaş şartında 1999 öncesi uygulamaya dönüş yapılacak ve emeklilikte yaş şartı geri çekilecek.