EYT Müjdesi bekleyenler aman dikkat! SGK müfettişi uyardı, hemen e-Devlet Hizmet Dökümünü kontrol edin, Ş, K ve S harfi olanlar emekli olamayacak

Emeklilikte yaşa takılanlar EYT yasası üzerinde çalışmalar tüm hızı ile devam ederken konu hakkında son dakika açıklaması SGK müfettişi İsa Karakaş tarafından yapıldı. SGK Başmüfettişi Karakaş hizmet dökümünde yer alan harflere dikkat çekerek emeklilik hakkının kaybedilebileceği uyarısı yaptı!

SGK müfettişi uyardı, e-Devlet Hizmet Dökümünü kontrol edin, Ş, K, S harfi olanlar emekli olamayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan son dakika açıklaması ile EYT'nin Aralık ayında meclise geleceği müjdesi verilmişti. Yapılan açıklama sonrasında gözler bir kere daha EYT ile emekli olacak kişilere çevrilirken, konu hakkında bir son dakika açıklaması da SGK Başmüfettişi İsa Karakaş tarafından yapıldı. 

Emekli olmak için gün sayan kişilere uyarı yapan Karakaş, pek çok kişinin SGK hizmet dökümünde yer alan harfler nedeniyle bu hakkını kaybedebileceğini söyledi. Peki, hizmet dökümünde hangi harfler varsa emekli olunmaz, K, Ş ve S harflerinin anlamı ne?

HİZMET DÖKÜMÜNDE YER ALAN HARFLERİN ANLAMI NE, HANGİ HARFLER VARSA EMEKLİ OLUNAMAYACAK?

Emekli olmak için gün sayan kişilere kritik uyarılar yapan SGK Başmüfettişi İsa Karakaş hizmet dökümlerini kontrol etmelerini tavsiye etti. Hizmet dökümünde yer alan bazı harflerin emekli olmak isteyen kişilerin önünde engel olacağını belirten Karakaş harflere dikkat edilmesini gerektiğini belirterek "Bu tedbirlerden biri de sahtecilikle ilgili bazı harflerle işaretlemeler yapmaktır. Bu bağlamda hizmet dökümlerinde yer alan söz konusu harfler (Ş) Şüpheli (K) Kontrollü (S) Sahte anlamına gelmektedir" diyerek bu 3 harfe dikkat edilmesini istedi. 

EYT Müjdesi bekleyenler aman dikkat! SGK müfettişi uyardı, hemen e-Devlet Hizmet Dökümünü kontrol edin, Ş, K ve S harfi olanlar emekli olamayacak

Türkiye Gazetesi'nde yer alan köşe yazısında önemli değerlendirmeler yapan Karakaş SGK sosyal güvenlik denetmenleri tarafından yapılan incelemelerde sahte işyeri tescili gibi şüpheli durumlarda kodlama yapıldığını belirterek böyle bir ihtimalin olduğu işyerlerine ise kontrollü kodunun verildiğini söyledi. Bu tip işyerlerinde çalışması görünen EYT'liler için kritik uyarısını yapan Karakaş bu kişilerin EYT çıksa dahi emekli olamayacaklarını söyledi. 

EYT Müjdesi bekleyenler aman dikkat! SGK müfettişi uyardı, hemen e-Devlet Hizmet Dökümünü kontrol edin, Ş, K ve S harfi olanlar emekli olamayacak - Resim : 2

EYT ÇIKARSA KİMLER HEMEN EMEKLİ OLACAK, KİMLER EMEKLİLİK HAKKI ELDE EDEMEYECEK?

1999 senesi öncesi işe giriş tarihi olan kişileri kapsayan EYT yasası hakkında açıklama yapan Karakaş "EYT’linin çalışmasının fiilî ve gerçek olmadığı tespit edilirse 'sahte sigortalı' sayılarak belirtilen iş yerlerindeki çalışmaları iptal edilecek. Yapılan iptaller neticesinde emeklilik şartlarının eksik kalması hâlinde ise emeklilik riske girmiş olacaktır" diyerek bu kişilerin emeklilik haklarını kaybedeceklerini söyledi. 

DeEYT Müjdesi bekleyenler aman dikkat! SGK müfettişi uyardı, hemen e-Devlet Hizmet Dökümünü kontrol edin, Ş, K ve S harfi olanlar emekli olamayacak - Resim : 3

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NEDİR, E DEVLET ÜZERİNDEN SORGULAMA NEREDEN, NASIL YAPILIR?

SGK hizmet dökümü için e Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra arama bölümünde hizmet dökümü yazarak bu bilgiye ulaşabilir. 4A hizmet dökümü linkine tıklayarak bu bilgiye ulaşabilirsiniz.